Министърът на образованието и вицепремиер Меглена Кунева присъства на обществено обсъждане за новите учебни програми по български език и литература и история и цивилизация за 6 и 8 клас.
Тя призова учителите и експертите да се създадат подходящи условия за развитие на потенциала на българското образование.
"Министерството трябва да намери баланса между два развиващи се паралела. Единият паралел е задълбочаването на българското национално самосъзнание, а вторият е развитие на уменията необходими за 21 век. Ако развиваме само първият паралел, ще създадем почва на стеснение. Ако развиваме само втората насока, ще създадем поколение, което ще емигрира от България. Наша отговорност е да намерим баланса и да създадем достойни български граждани. Българска история ще се учи повече", обеща министър Кунева.
"Същото важи и за българската литература. Учениците ще познават историята и периода на османското владичество и робство. Ще обсъдим и програмите 2, 6 и 8 клас, които трябва да влязат поетапно през 2017 - 2018 г. Целта е да избегнем инфарктната ситуация от тази година. Трябва да се обединим, защото историята ясно ни е показала, че когато сме обединени успяваме", завърши Кунева.
По думите и, 80% от учебната програма по литература са посветени на български произведения, както и 60% материала по история.
Още от България
Борисов за дрона при Кардам: Ситуацията е сериозна, а управляващите будят смях
Радев пак търси някой друг да му е виновен
Цветлин Йовчев: Радарните ни системи за откриване на дронове са доста остарели
„Когато тръгнем да изграждаме такава защита на национално ниво, тя трябва да бъде изградена на пластове"
От днес цените в магазините са само в евро
Двойното обозначаване в левове и евро беше временна мярка, която целеше да подпомогне потребителите да се адаптират към новата валута