Време е да се съберат властите - законодателна, изпълнителна и президентската институция, за да излезем с общи мерки по големите проблеми като корупцията в съдебната система и ускоряване на съдебната реформа. Това заяви на брифинг в Народното събрание вицепремиерът и лидер на ДБГ от РБ Меглена Кунева.
Трябва да има много ясно разделение между властите и то трябва да се пази, категорична беше Кунева, но призова властите да си сътрудничат. Неслучайно ВСС се председателства от министъра на правосъдието, даде пример тя и добави, че
ако можеше всеки министър да се намесва в работата на ВСС, това ще доразруши държавата. Аз разчитам на конпетентността на г-жа Захариева като председателстващ ВСС министър, подчерта Кунева. Нека всеки да си свърши работата, каза още тя.
Кунева избори различни възможни решение на казуса със СМС-скандала - ВСС да сезира Инспектората, да излезе с декларация за позицията си, като допълни, че е важно всеки да направи нужното, за да гарантира разделението и ефективността на властите и публичния интерес. Кунева припомни, че с промените в Конституцията по настояване на ръководството на правосъдното министерство се дадоха правомощия на Инспектората да се занимава с обвиненията в корупцията и търговия с влияние в съдебната власт. Сега ще се разбере дали това е било правилното решение, посочи още тя.
Това, което се случва в страната в последната седмица има един корен - недоверието в съдебната система, коментира още Кунева.
Тя отказа да коментира изявленията за предсрочни избори. Добре е да се съди по делата, не по думите - РБ е за ускоряване на реформите. За нас приоритети са съдебната реформа и антикорупционното законодателство. Не може при всяка трудност да се казва "по-добре е да започнен отново", така се губи време. По думите й пълният мандат ще гарантира изпълнението на правителствената програма и сички управляващи трябва да положат усилия за постигане на политически консенсус за темпото на реформите.
По отношение на антикорупционния закон, Кунев коментира, че ако неподписаните сигнали не влязат, тя ще призове хората да подават сигнали в Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ. По думите й, законът има за цел да създаде единен орган, с много професионални инспектори, които да проверяват не 120 хиляди човека от ниските нива на администрацията като досега, а само тези на високи позиции и с достъп до публични средства, както и подчерта голямото значение органът да е независим.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен