23 Февруари, 2026

КЗК и МВР започнаха внезапни проверки на Лукойл и Ромпетрол

КЗК и МВР започнаха внезапни проверки на Лукойл и Ромпетрол

Комисията за защита на конкуренцията и полицията осъществяват внезапна проверка на място в "Лукойл България" ЕООД и „Ромпетрол България“ ЕАД, съобщиха от ведомството. Действията на КЗК са част от производството за картел, образувано след секторния анализ на пазара на горива. При проверката КЗК има право да изземе всякакви писмени, както и други веществени доказателства, а също така и средства за предаване на информация.

Проверката за картел тече вече повече от месец и се води срещу седем компании - "Шел", "Ромпетрол", "Еко", "ОМВ", "Петрол", "НИС Петрол" и "Лукойл България". Допълнително срещу "Лукойл Нефтохим" стартира и производство за злоупотреба с господстващо положение.

Инспекцията е в резултат от анализ на сектора за периода 1 януари 2012 – 30 юни 2015 г. по повод съмненията, че движението на цените на горивата у нас не следва тенденцията на световните пазари. КЗК установи, че има периоди, в които цените на дребно са били на високи нива и не са се влияели от цените на едро и на производител. Имало е значително нарастване на надценките на търговците на дребно, което може да се дължи на антиконкурентни практики.

Ако нарушенията на компаниите се докажат, те могат да бъдат глобени с до 10% от оборота им за последната финансова година. Все още не е ясно кога ще приключи производството за картел. То може да се точи и с години, тъй като няма конкретен срок, в който КЗК да се произнесе. В рамките на проверката преди няколко седмици КЗК иззе документи и компютърни данни и от централата на Българската петролна и газова асоциация.

Сподели:

Коментари (0)

Една година без Иван Ибришимов - невинните предателства продължават

Една година без Иван Ибришимов - невинните предателства продължават

Да осветим ролята на Русия в българската вътрешна политика и безнаказаността за националните предатели от век и кусур насам

От фронта в Украйна: Благодарим за подкрепата, България! Вашата топлина остава в сърцата ни!

От фронта в Украйна: Благодарим за подкрепата, България! Вашата топлина остава в сърцата ни!

Пастор Ангел Пилев отбеляза, че  помощта, която изпраща на Украйна, е дело на народа на България, на свободомислещите българи

Цицелков: Слава Богу, че не ме свързаха с дете, или не дай Боже, с пингвин

Цицелков: Слава Богу, че не ме свързаха с дете, или не дай Боже, с пингвин

"Няма да подам оставка от ОС на ЦИК! Ще сърфирам по сълзите на тези, които ще са разочаровани, че не могат да правят нарушения на изборите" реабилитиран съм, не съм извършил нарушения", заяви той