Левичари съдят Чавдар Николов заради карикатура с предвидените стипендии за ученици от ромски произход. Станислав Додов настоява Комисията за защита от дискриминация да установи нарушение по Чл. 4 от Закона за защита от дискриминация. Той е част от екипа на онлайн списанието „dВерсия“ - „платформа за независима лява публицистика“, което застава зад позицията му. Карикатурата е публикувана в сайта "Терминал 3", където Чавдар Николов поддържа всекидневна рубрика откакто бе прекратен договорът му с медийната група на Нова телевизия заради скандала с карикатурата с Бойко Борисов, Динко и т.нар. свински опашки.
Чавдар Николов обясни в профила си, че конкретният повод за тази катикатура е „неубедителната позиция на министър Кунева за стипендиите за деца от ромски произход, само защото поредна организация се е загрижила за стимулиране на тяхната интеграция“. "Само искам да помоля да не възприемате карикатурите ми като оръжие, насочено ту към едни, ту към други. Никак не съм свръхчовек, за да водя войни на десетки фронтове. А и карикатурата в Европа отдавна вече не е оръжие, тя е начин да предизвикваме обществото към размисъл, начин хаплив, много често заядлив, а понякога дори и смешен. Остава оръжие доста по на юг и още по на изток“, категоричен е той.
Според Николов, да се обърнеш към Комисията за защита от дискриминация заради карикатура е особен прецедент. „Тогава всички политици от централен, ляв или десен спектър биха могли да се жалват пред различни правозащитни, български и международни организации от моето "елитистично задоволство" да ги рисувам "мърляви, глупави и мързеливи", казва художникът.
Още от България
Борисов за декларацията от Киев: Поредният гаф на кабинета
Тази ситуация много наподобява договора с "Боташ", който беше замразен, въпреки твърденията, че е изгоден, каза лидерът на ГЕРБ
Доброволци събраха над 8 т. боклуци в столичните квартали „Изток“ и „Дианабад“
Екипите на Столичния инспекторат осигуриха организацията на място, чувалите, ръкавиците и своевременното извозване на събраните отпадъци
В Черноморец задържаха двама служители на НАП за подкуп
При извършена проверка двамата данъчни инспектори констатирали множество нарушения, а за да съставят акт само за едното от тях, поискали 300 евро, твърди собственик на минимаркет