Когато трябва да се избира между няколко сгради, първо ще се санират най-старите, заяви регионалният министър Лиляна Павлова в сутрешния блок на БТВ. "Стартираме с един милиард, който е недостатъчен за всички, затова сме дали възможност за предимство. Нека да свикнем да се грижим за сградите и домовете си. Виждаме поредното политиканстване. Общините са тези, които ще провеждат търгове. Без значение от коя партия е кметът. За всяка сграда ще има фирма", поясни тя.
Министър Павлова добави, че не може да се каже с точност колко сгради ще бъдат санирани. Затова е важно колкото се може повече да направим, докато има финансиране. Няма проблем с критериите и програмата е максимално справедлива, увери тя.
Министър Павлова отрече да има подбор на общините по партиен признак. Панелните блокове са най-много в големите градове и за да няма дискриминация, даваме равен шанс на всички, обясни тя и добави: "Дали сме шанс без значение коя политическа сила управлява дадена община да се възползват от програмата. Въпросът е кой ще е най-бърз. Определящо ще бъде желанието на собствениците и бързината, с която създадат сдружения", посъветва регионалният министър. Това е солидарна система и е важно всички да сме солидарни. Има възможност догодина към този фонд за санирането да се добавят още 300 милиона.
На въпрос на водещите какви фирми ще поемат извършването на дейностите и дали ще има обръч, както обвиняват някои от опозицията, Павлова отговори: "Фирмите, които ще изготвят санирането, ще бъдат различни в зависимост от най-изгодната предложена цена. Инженерингът и строителството ще се извършват отделно."
Тя обясни още веднъж, че няма да се развалят направени санировки, единствено ще се уеднакви цветът. Остъклените тераси няма да се бутат, единствено ще се поднови дограмата, ако не се нарушава конструкцията на сградата.
По повод природното бедствие, което ни сполетя в последните дни, Павлова посочи, че в момента най-критично е положението в района на Елхово. Там е започнала евакуация на жителите на село Величково. Павлова увери, че се е избегнало заливане на къщите през нощта благодарение на бързите действия на кризисния щаб. За съжаление около 10:00 ч. се очаква увеличаване на водното ниво заради изпускането на язовира, не е изключено да има наводнение. Министър Павлова отбеляза, че промените в климата се отразяват и у нас, както и в цяла Европа.
Още от България
Нов стар по делото за смъртта на 14-годишния прегазен от кола Филип
"Делото започва от начало, тъй като на последното заседание, което беше в предишния състав, съдията допусна абсолютна грешка, дали умишлена или неволна", каза бащата Красимир Арсов
Окончателно гласуване по удължителния закон за бюджета с дълга от 3,8 млрд. евро
Мотивите на Министерския съвет са, че дългът е необходим поради нуждата от финансиране в заключителната фаза на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост
„Да кажем, че знам“: Демерджиев с шокиращ намек за Петьо Еврото
Готви ли се бомба с разкритията за скандалния следовател! За това загатна шефът на МВР