"Политиците стигат до там, до където им позволим", коментира темата за нерегламентираните контакти между политици и магистрати председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.
"Без дълбока реформа в съдебната система няма как да се говори за антикорупционни реформи. Засега нашата борба с корупцията се свързва най-вече с промени в нормативната уредба", каза председателят на ВКС.
По думите му, пример за това са последните поправки в Конституцията от миналата година, които касаят разделянето на ВСС на две колегии.
Идеята им е била съдиите да се самоуправляват, независимо от прокурорите и с по-малко влияние от политиците, но след намесата на депутатите това не се е случило.
Лозан Панов заяви, че автоцензурата е по-лоша от корупцията, като в тези случаи дали от страх, лоялност или други подбуди съдията взима решение под натиск и ограничения, които сам си е поставил.
Още от България
България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС
Кирил-Гундяев не е просто религиозна фигура - той е политически инструмент на Кремъл - човек, свързван с КГБ с агентурно име „Михайлов“ Рупор на Путин, който публично оправдава агресията срещу Украйн
ДБ настоява управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
"Да предложат истински реформатор, който в тази тежка ситуация с бюджета да направи така, че НЗОК да не се източва"
Борисов след доклада за РСМ: Евродепутатите показаха, че няма да допуснат злоупотреба с европейските договорености
"Българската позиция остава ясна и категорична - българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на западната ни съседка, за да може тя да започне своя преговорен процес по същество"