11 Февруари, 2026

Лукарски: Няма да разпиша клауза за допускането на ГМО у нас

Лукарски: Няма да разпиша клауза за допускането на ГМО у нас

Няма да отстъпим и такава е позиция на много колеги министри. Аз няма да разпиша клауза за допускането на ГМО у нас. Гарантирам това, заяви в предаването "Лице в лице" на БТВ министърът на икономиката Божидар Лукарски. Той каза, че една от спорните теми в Трансатлантическото споразумение между Европа и САЩ са продуктите с ГМО и добивът на шистов газ. "Това е болна тема в цяла Европа. Този въпрос се обсъжда много в Европа, а дебатът е в това, че няма яснота, какви са проектоклаузите на споразумението. Те ни касаят пряко. Клаузите не са извадени на светло", каза още министърът.

Той коментира и реформите в пенсионната система и увери, че всички промени и решения ще бъдат направени след публичен дебат. „До 31 март ще има предложение за реформите в пенсионната система - за пенсионните фондове, за възрастта, за размерите на пенсиите и т.н. Това ще стане след дебати, за да имаме ясен модел, който да бъде подкрепен в парламента. Говорих с премиера Борисов и мисля, че нещата ще си дойдат на мястото”, каза Лукарски.
Помолен да коментира желанието на ДПС за предсрочни избори, той каза: "Лютви Местан и ДПС се чувстват изолирани и затова им се искат избори. Той говори за Патриотичния фронт и за Реформаторския блок, за да оправдае позицията си и говори, че ще работи за нови избори. Не смятам обаче, че трябва да се насилва българският народ с поредни избори", посочи той.

.

Сподели:

Коментари (0)

Радев дава оценка на президента: Йотова направи оптималния избор за служебен премиер

Радев дава оценка на президента: Йотова направи оптималния избор за служебен премиер

"Междувременно в последните си часове кабинетът Борисов-Пеевски хариза една четвърт от пътническите превози на държавната железница на частна компания", твърди той

Станкушев: Гюров е бивша номенклатура, но е с висок ценз и познава чужбина

Станкушев: Гюров е бивша номенклатура, но е с висок ценз и познава чужбина

Не може да се каже, че е лош  избор в този, както го определи журналистът, много съдбовен и труден за България момент

Президентът наложи вето върху промените, ограничаващи броя избирателни секции извън ЕС

Президентът наложи вето върху промените, ограничаващи броя избирателни секции извън ЕС

Според приетите текстове е въведена горна граница от 20 секции, които могат да бъдат образувани извън територията на дипломатическото и консулското представителство, независимо от броя на подадените заявления