30 Април, 2026

"Лукойл-Нефтохим" отърва глоба от 9 220.80 лева за разлив на гориво

"Лукойл-Нефтохим" отърва глоба от 9 220.80 лева за разлив на гориво

Истински Коледен подарък получи „Лукойл Нефтохим- Бургас", след като Районен  съд - Бургас отмени наложената глоба на рафинерията  за разлива на десетки тонове гориво от магистрален продуктопровод на рафинерията на 17 юни т.г., съобщава "Дарик".

Основният мотив е, че разливът не е осъществен от дружеството. Грешка на екоинспекторите е другото основание за отмяна на глобата. Първоначално те установили, че има замърсяване на с гориво "на земна повърхност на път кв. „Горно езерово"-с. Братово", но по-нататък в наказателното постановление е записано, че замърсяването е "на пътя в кв. „Долно езерово".

"Едновременното наличие на две различни локации на практика осуетява възможността да се установи с категоричност къде точно е осъществено процесното деяние", се казва в решението на Бургаския районен съд.

Инцидентът стана през лятото, когато над 30 тона бензин А95 се изляха на пътя между „Долно езерово" и село Братово, в река Чукарлийска и в опасна близост до защитеното езеро Вая. Тогава екоминистърът Ивелина Василева обяви, че ще се търсят възможности за завишаване на санкциите при подобни замърсявания. На 6 юли тази година екоинспекцията наложи глоба на бургаския нефтохим 9 220.80 лева.

От „Лукойл" обжалваха в съда и настояха отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно и необосновано. Подчертаха, че „използваният метод за изследване чрез гравиметрия, не е годен да установи замърсяването на почви с нефтопродукти, тъй като е предназначен да установява съдържание на въглеводороди в отпадъци". 

Сподели:

Коментари (0)

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

Страната ни е начело в класацията с ръст на цените от 6.2% на годишна база, което е сериозно ускорение спрямо март, когато инфлацията беше 2.8%.

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.