17 Юни, 2026

М. Константинов: Ако президентът извърши държавна измяна, има процедура за махането му

М. Константинов: Ако президентът  извърши държавна измяна, има процедура за махането му

Трябва да се даде възможност на новоизбрания президент Румен Радев да покаже с действия какво може и какво не. Това каза математикът и експерт по изборно законодателство проф. Михаил Константинов, цитиран от "Фокус".

Той допълни, че трябва всички да се отнасят по-сериозно към институциите в страната ни. „Не би трябвало в България да се тръгва по тази лековата линия: „Вижте не ми харесва президентът, дайте да го сваляме“.
Няма как да бъде свален президентът, защото е законно избран и ще влезе в своите правомощия. Ако наруши Конституцията или извърши държавна измяна, тогава има съответната процедура за неговото махане. Аз не виждам някой да е направил такива нарушения, като същите глупости се чуваха и за президента Плевнелиев – щели да му правят „импийчмънт“. За щастие не се стигна до конкретни действия в тази посока“, уточни проф. Михаил Константинов.
Той допълни, че в речта на новоизбрания президент няма как да има заявки за реални действия, защото това би означавало да надскочи своите правомощия, което не би било правилно. 

Сподели:
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста

Коментари (0)