4 Март, 2026

М. Константинов: Ще има балотаж ГЕРБ - БСП

М. Константинов: Ще има балотаж ГЕРБ - БСП

"Няма да се стигне до оставката на премиера Бойко Борисов, въпреки заканата, че ще се оттегли, ако ГЕРБ загуби изборите на първи тур", прогнозира изборният експерт проф. Михаил Константинов, цитиран от Фокус. 

По думите му никой от кандидатите няма да постигне безапелационна победа на първи тур, като вероятно до балотаж ще се стигнат кандидатите за поста от ГЕРБ и БСП.

"Такава е политическата логика и така е било на всички 5 президентски избори, с едно единствено изключение. През 2006 година десните сили подходиха много несериозно към изборите за държавен глава и не успяха да вкарат кандидат в балотажа. В момента политическата логика гласи, че ген. Румен Радев, кандидатът за президентския пост, подкрепен от БСП, ще трябва да влезе в балотажа. Вярно е, че има много кандидати в ляво, но социолозите не са убедени, че те имат сериозни шансове", коментира той.

Проф. Константинов коментира още, че ГЕРБ би имала интерес от евентуален предсрочен вот, за разлика от малките партии. 

Изборният експерт добави, че победителят на президентските избори ще бъде този, който успее да постигне най-голям коефициент на усилване на подкрепата, като левицата не бива да се подценява. 

Сподели:

Коментари (0)

Вилис  Цуров: Има риск за България, имаме три войни - да се свика Консултативният съвет при президента!

Вилис Цуров: Има риск за България, имаме три войни - да се свика Консултативният съвет при президента!

"България се надява на активиране на чл. 5 от договора на НАТО, но ние сами трябва да предприемем собствени мерки за сигурност"

15 партии и 12 коалиции заявиха участие в изборите

15 партии и 12 коалиции заявиха участие в изборите

До 17 март районните избирателни комисии регистрират кандидатските листи в изборите за народни представители

Борисов: Ядрената енергетика остава ключов фактор за стабилност у нас и в Европа

Борисов: Ядрената енергетика остава ключов фактор за стабилност у нас и в Европа

Той се срещна с френската посланичка Мари Дюмулен и с Бернард Фонтана - председател на Électricité de France, държавната енергийна компания на Франция