11 Май, 2026

М. Константинов: В изборния процес участват 85 хил. души. Как си представяте всички да излъжат?

М. Константинов: В изборния процес участват 85 хил. души. Как си представяте всички да излъжат?

Михаил Константинов

Българите в чужбина нямат никакво влияние върху изборите, твърди математикът

"Гласовете се броят в секциите. Нашата фирма ще ги обработва. Има го и момента на проверка, протоколите се обработват един път в районните избирателни комисии и втори път в ЦИК. Гласовете ще се броят в изчислителни центрове в РИК и в един доста по-голям в ЦИК", заяви проф. Михаил Константинов, директор на "Информационно обслужване", която бе избрана да извършва копютърната обработка на европейските избори.

Относно старата тема за "мъртви души" Константинов уточни, че е по-добре да бъдат наричани "избиратели фантоми" и поясни, че това са българи, които са в чужбина. 

И даде малко числа относно общия брой на избирателите.

"На планетата Земя има 8,4 милиона български граждани. Това са данните на ГРАО. Това е документално. От тези 8,4 млн. – малко под 7 млн. са на територията на България. От тези 7 млн. българи на територията на страната, избирателите са 5,75 млн. В чужбина са още 1 млн. Всичко друго са митове и легенди. Преди 30 г. почти всички българи бяха в България. И бяхме 9 млн. Следователно сме загубили 600 хил", каза Константинов.

"Ако някой си мисли, че аз съм фалшификаторът на изборите, аз не мога да го разубедя. Но  който е запознат, знае, че това няма как да стане. Защото в изборния процес участват 85 хил. души. Как си представяте всички да излъжат", попита риторично Константинов.

"Вижте, 15% вярват, че Земята е плоска. Когато човек твърдо вярва в някоя лъжа, трудно може да ги разубедим. Това, което трябва да ги стресне – 5 или 7 души от различни политически сили, могат ли да се наговорят.  Принципно да, но едва ли. От 1991 г. са избрани 2200 депутати и евродепутати. И има само един касиран депутат", изтъкна Констанитинов.

Професорът коментира темата защо ще бъдат по-малко избирателните секции в страните извън Европа.

"Общо малко над 100 секции ще бъдат разкрити извън Европа, от които ще гласуват 30-40 хил. души. Може би 5 000 ще гласуват в Турция. Но вижте на европейски избори се гласува на европейска територия. А такава са държавите от ЕС и посолствата и консулствата им", обясни Константинов.

Той уточни, че от 2160 мандата в изборите за последните почти 30 години само 15 мандата са дошли от гласовете в чужбина и всички са били спечелени от ДПС.

"Гласовете на българите в чужбина нямат никакво влияние върху изборите. Е, 15 мандата от 2000. Но за евроизборите значението е нулево. Гласуване в чужбина трябва да има, но то няма значение", заяви Михаил Константинов.

Сподели:

Коментари (0)

Проверяват зам.-министър на образованието за конфликт на интереси и източване на европейски пари

Проверяват зам.-министър на образованието за конфликт на интереси и източване на европейски пари

Името на Ася Панджерова се свързва с нейни оценки на 12 проекта по програма "Еразъм +" на стойност 1.6 млн. евро

Денков: Това е крайна наглост! Да назначиш зам.-министър на образованието в конфликт на интереси ...

Денков: Това е крайна наглост! Да назначиш зам.-министър на образованието в конфликт на интереси ...

„Тези сигнали не ми бяха известни. Нека проверката приключи и обществото ще получи отговор. Всичко, което се потвърди или отхвърли, ще рефлектира върху работата на екипа“, заяви министър Вълчев, цитиран от БНР.

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната  на Делян Пеевски

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната на Делян Пеевски

Това каза пред БНР адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация"