31 Март, 2026

М. Кунева: България частично в Шенген още през октомври

М. Кунева: България частично в Шенген още през октомври

"Работим за частично присъединяване на България към Шенген през октомври тази година", заяви вицепремиерът по координация на европейските въпроси и институционалните въпроси Меглена Кунева по време на еднодневно работно посещение с министъра на правосъдието Христо Иванов в Холандия.

"Ние разбираме, че в процеса, в който има нови изисквания за сигурността, едно постепенно влизане в Шенген може да даде сигурност на страните, където общественото мнение не е напълно убедено в ползите и нуждата от това България да се присъедини към Шенген. Ние сме готови да стъпим на основата на преговори, които не са се случвали в ЕС досега – България да влиза в Шенген граница по граница. Може да започнем с въздушна и морска, а по-късно да се присъедини и сухопътната граница. Търсим начин и България, и другите страни, да бъдат спокойни", каза вицепремиерът.

Тя подчерта, че ако не бъдем приети в Шенген, страната ни няма как да изпълни в цялост своите задължения към подсигуряване на безопасността на Съюза.

Вицепремиерът постави акцент и върху вече изпълнените норми, поставени пред членството ни в Шенген.

"Положих изключително много усилия, за да обясня на всички позицията на България, за да разделя механизма по правосъдие и вътрешен ред от Шенген, за да намалим броят на страните, които се противопоставят на България; да докажа, защо е важно и за България, и за ЕС да бъдем надеждна външна граница. Да покажем, че България няма как да прилага законодателства, свързани с данните на пътниците, с проверката на документите и едновременно с това, освен, че документът може да е истински, да не би човекът да бъде издирван, което е друга система, до която ние все още нямаме пълен достъп и други политики, от които България няма как да бъде част, ако не е в Шенгенското пространство. Мисля, че нашите легитимни въпроси бяха чути и климатът действително се подобри", каза Кунева във връзка с механизма за сътрудничество и проверка на страната ни.

Според вицепремиерът, негативните тенденции срещу влизането на България в Шенген са значително намалели.

Тя подчерта, че без активната намеса на министър-председателя пълното влизане на България в Шенгенското пространство е невъзможно. 

"Надявам се, че след разговорите на министър-председателя Бойко Борисов с ключови негови колеги в ЕС е изпратен много ясен и силен сигнал към съответните национални правителства, които трябва да разчистят пътя на България за Шенген. Без активната намеса на министър-председателите на страните, това няма как да стане. Там е мястото, където трябва да се циментират усилията, които са направени дотук".

Сподели:

Коментари (0)

МВнР: България потвърди подкрепата си за суверенитета на Украйна и възстановяването ѝ след войната

МВнР: България потвърди подкрепата си за суверенитета на Украйна и възстановяването ѝ след войната

Министър Нейнски подчерта значението на международната отчетност за нарушенията на международното право като ключов елемент от всеки устойчив мирен процес

Нейнски обсъди с Вадефул разширяването на ЕС на неформален съвет в Украйна

Нейнски обсъди с Вадефул разширяването на ЕС на неформален съвет в Украйна

Външният ни министър подчерта последователната подкрепа на България за европейската перспектива на страните от Западните Балкани, Украйна и Молдова

Бургаската полиция задържа шофьор с рекордните 4,46 промила алкохол

Бургаската полиция задържа шофьор с рекордните 4,46 промила алкохол

След извършената на място проверка е установено, че мъжът шофира след употреба на алкохол с концентрация – 4,46 промила