17 Юни, 2026

М. Попова: Министърът на правосъдието да каже ясно къде отива прокуратурата

М. Попова: Министърът на правосъдието да каже ясно къде отива прокуратурата

"Когато се предприемат стъпки към промяна на съдебната реформа, трябва да има дебат и яснота какво целиш. Реформата е процес и не започва днес", коментира вицепрезидентът Маргарита Попова.

По думите и, ако съдебната реформа не бъде припозната от магистратите, тя много трудно ще се случи.

"Промените в Конституцията не са големи, повече промени има в Закона за съдебната власт. Дори и да не се случат сега промените, но реформата ще продължи. Същината на проблема е, какъв модел се цели и той трябва да бъде дебатиран. Сега се предлага разделяне на ВСС на две колегии-за съдии и прокурори. Това го започнах аз, като министър", припомни Попова.

"Аз не се притеснявам от разделянето на ВСС,  това, че то се представя като единствената мярка, с която ще защитим независимостта на съдиите и прокурорите. Опасявам се, че прокуратурата ще изпадне в зависимост, заради високия процент парламентарна квота-50:50.

Много повече ме притеснява това неясно говорене за прокуратурата. Искам да чуя ясно и категорично говорене-къде  е мястото на прокуратурата-в съдебната власт или извън нея. Забелязвам известно напрежение между прокуратурата и министерството и то може би идва от тази неяснота", коментира Попова.

Сподели:
Народното събрание прие на второ четене промени в НПК

Народното събрание прие на второ четене промени в НПК

Отхвърлено беше предложението на "Демократична България" лицата, които са подали съобщение за извършено престъпление, да могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство

Петрова за отказа да подкрепим санкциите срещу руския Кирил: Само символични са

Петрова за отказа да подкрепим санкциите срещу руския Кирил: Само символични са

За Европа обаче моралът и ценностите не са само "символични", а основополагащи

Георги Георгиев: България излиза от Сивия списък за пране на пари - огромен успех!

Георги Георгиев: България излиза от Сивия списък за пране на пари - огромен успех!

Страната ни е изпълнила 40 от общо 40 специфични препоръки на международната организация FATF

Коментари (0)