20 Август, 2026

М. Рийс: Има начин токът от американските централи да поевтинее

М. Рийс: Има начин токът от американските централи да поевтинее

"Има начин да се постигне споразумение за намаляване изкупната цена на тока от американските топлоцентрали в "Марица-изток", но ние не сме страна по тях, това са договори между бизнеса и българското правителство", заяви американският посланик Марси Рийс, която участва в регионална кръгла маса за икономическото партньорство между САЩ и България в четвъртък.

Преди това първият американски дипломат у нас посети двете американски централи: "Гълъбово" и "КонтурГлобул – Марица-изток-3" и разговаря с ръководството и персонала.

"Двете топлоцентрали носят много ползи за региона и страната – 99 на сто от работещите в тях са българи, работят с уникални технологии за опазване на околната среда, спомагат диверсификацията на българската енергетика", посочи посланик Рийс.

Конкретните стъпки в преговорите с НЕК и енергийното министерство и двете американски централи очерта Оливие Маркет, изпълнителен директор на американската компания АЕS. Тя притежава една от двете US-топлоцентрали в "Марица-изток" - "АЕS- Гълъбово", с дългосрочни договори.

"Очакванията на вашия държавен регулатор – ДКЕВР, за 30-процентно намаление на изкупната цена на тока, който сега продаваме на НЕК, не са реалистични", заяви той. 

Енергийният шеф увери, че преговорите се водят интензивно и до края на март ще бъде постигнато съгласие за предоговаряне на дългосрочните контракти при изгодни и за двете страни условия. „След това юристите трябва да седнат и напишат промените, а и ние трябва да получим и одобрение от кредиторите, които са ни дали парите за проекта", посочи следващите стъпки американският шеф.

Според него, тези процедури ще продължат поне няколко месеца. Той беше категоричен, че не е възможно да излязат на либерализирания пазар в момента, тъй като цената на тока е ниска и не може да покрие направените от компанията инвестиции за изграждане на ТЕЦ – 1,3 млрд. евро.

"Ние искаме да бъдем част от решението на проблемите в българската енергетика, но като всеки инвеститор искаме да защитим нашите инвестиции", добави Оливие Маркет, цитиран от "Стандарт".

Сподели:
Шишков посочи схема за източване на средства от вода – нанесени са щети на 6 дружества

Шишков посочи схема за източване на средства от вода – нанесени са щети на 6 дружества

"ВиК Енерджи Груп" продължава да трупа загуби, повечето водни дружества не могат да си платят тока, въпреки възможността за отложено плащане с 50 дни. Към момента те дължат 16 млн. евро.

Асен Василев: Оглушително мълчание на Илияна Йотова: Защо президентът не свиква Консултативния съвет?

Асен Василев: Оглушително мълчание на Илияна Йотова: Защо президентът не свиква Консултативния съвет?

"За 100 дни управление на правителството на Радев държавата ни бе вкарана във война"", коментираха от "Продължаваме промяната"

Старата руска хибридка: “Имате пожари, ЕС не може да ви помогне, ние идваме да гасим от Русия"

Старата руска хибридка: “Имате пожари, ЕС не може да ви помогне, ние идваме да гасим от Русия"

Особено цинично е, че в същия ден, в който Путин изпраща самолет да гаси пожар в Сърбия, руските ракети палят жилищни сгради в Киев, където само за изминалата нощ има поне 12 убити и 34 ранени цивилни

Коментари (0)