7 Май, 2026

М. Стоянова: ПФ ни извиват ръцете за минималната пенсия

М. Стоянова: ПФ ни извиват ръцете за минималната пенсия

"Най-логично и благоприятно за страната е да изтеглим Законопроекта за държавния бюджет за 2017 г. Да си говорим честно - Законът за бюджета е може би най-политическият закон и в този смисъл е най-закономерно той да бъде изтеглен. Просто няма да бъде политически коректно чрез него да се налагат политики, които не са приоритет за сегашното мнозинство в парламента", заяви  председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Тя напомни за юридическата възможност страната ни да не навлезе без бюджет в новата година – с помощта на Закона за публичните финанси, който предвижда бюджетът да се изпълнява на части, за всеки месец по 1/12 от стария бюджет, докато не бъде приет нов такъв.

По думите ѝ проектобюджетът за догодина може да се използва за солидна основа на евентуален бъдещ кабинет. Според нея заложената рамка е достатъчно добра и няма нужда да се губи време да се прави изцяло от нулата.

Стоянова е категорична, че няма подценяване на бюджетните приходи нито за тази година, нито за следващата. Нещо повече – според нея за 2017 г. са планирани приходи с 2,4 млрд. лева повече от очакваното изпълнение на постъпленията за 2016 г. Предвидено е през настоящата година да съберем с 1,5 млрд. лв. повече отколкото през 2015 г.

Менда Стоянова призна и за "сериозен проблем с подкрепящия партньор ПФ. 

"Те отказаха да подкрепят бюджета на Държавното обществено осигуряване и бюджет 2017. Хората на Красимир Каракачанов искат бюджетът да задели допълнително 1 млрд лв. за повишаване на минималната пенсия до 300 лв., като тя бъде изравнена и с прага на бедността", казва Стоянова.

Според нея проблемът не е в парите, макар че това е сериозна сума, а, че вдигайки минималната пенсия, държавата може да срине цялата пенсионна система. 

Сподели:

Коментари (0)

Ето кои са министрите на Румен Радев

Ето кои са министрите на Румен Радев

Кратки биографии на участниците в бъдещото правителство на България, което се очаква да бъде гласувано на 8 май, петък, от 52-то Народно събрание

Радан Кънев: Всичката власт е в две ръце – те принадлежат на г-н Радев

Радан Кънев: Всичката власт е в две ръце – те принадлежат на г-н Радев

"Има вицепремиери - изявен русофил и безогледен проевропеец", заяви той

Евелина Славкова: Ще имаме две паралелни линии, когато говорим за комуниникациите в новото правителство

Евелина Славкова: Ще имаме две паралелни линии, когато говорим за комуниникациите в новото правителство

"Да, със сигурност има изненади, със сигурност има имена, които някой е очаквал, друг не е чувал. Въпросът е в политиките", заяви тя