4 Март, 2026

М. Стоянова: За последните месеци има намаляване на активите на КТБ с около 800 млн. лв

М. Стоянова: За последните месеци има намаляване на активите на КТБ с около 800 млн. лв

"Данните от последните три месеца сочат намаляване на активите на КТБ с около 800 млн. лв. Вероятно част от обезпеченията по кредитите ги няма. Но ако временният синдик започне да води отменителните искове, те могат да бъдат върнати". Това заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова в ефира на БНТ. Според нея морален дълг на Искров е да подаде оставка.

"Смятам, че той има моралното задължение да подаде тази оставка. Искров трябва да понесе моралната отговорност, че четвъртата по големина банка изпадна в такова състояние", заяви тя. "Отмяната на цесиите е една от възможностите, които са в правомощията на временния синдик в КТБ. Затова се предприеха бързите законови промени - за да се въведе една нова фигура - на временния синдик, който да поеме функциите на постоянния синдик от момента на отнемане на лиценза до момента, в който съдът обяви банката в несъстоятелност и назначи нов постоянен синдик", добави Стоянова.

"Временният синдик ще има почти всички права на постоянния, с изключение на разпродаване на имущество. Той ще бъде задължен да опазва правата на банката и нейното имущество, може да завежда дела от името на банката, да предявява отменителни искове - но не за цесиите, а за прихващанията", обясни тя. Временният синдик ще носи персонална отговорност пред съда и ще е под строгия надзор на Фонда за гарантиране на влоговете. Той ще изготвя ежеседмичен отчет, който ще се дава на Фонда и на министъра на финансите.

Сподели:

Коментари (0)

Тържествена церемония и заря-проверка за 3 мирт - участваха Йотова, Назарян и Гюров

Тържествена церемония и заря-проверка за 3 мирт - участваха Йотова, Назарян и Гюров

По време на церемонията бяха запалени факли на жертвениците и бяха произнесени имената на български герои

Депутат от ИТН разпространява фалшива снимка,  манипулирана с изкуствен интелект

Депутат от ИТН разпространява фалшива снимка, манипулирана с изкуствен интелект

Изображението се разпространява в социалните мрежи, появи се и в няколко медии

Терзиев смени заместник-кмета по околната среда Надежда Бобчева с Николай Неделков

Терзиев смени заместник-кмета по околната среда Надежда Бобчева с Николай Неделков

Посочва се, че раздялата с досегашния заместник-кмет Бобчева е "по взаимно съгласие"