18 Март, 2026

Магурата влиза в списъка на ЮНЕСКО

Магурата влиза в списъка на ЮНЕСКО

Министърът на културата Вежди Рашидов и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова са се договорили днес да се ускори работата по подготовката на новото българско предложение за включване в списъка на световното културно и природно наследство прочутата пещера "Магурата" недалеч от Белоградчик. Това съобщиха от Министерство на културата. 


Министър Рашидов и Ирина Бокова са единодушни, че кандидатурата на пещерата Магурата с нейните уникални и загадъчни скални рисунки отпреди 7 хилядолетия, на които са изобразени сакрални и ловни сцени, отговаря на всички изисквания, за да бъде номинирана и одобрена за включване в представителния списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Културният министър е запознал Ирина Бокова и с някои от акцентите в съпътстващата програма във връзка с откриващата се на 15 април 2015 г. в Лувъра в Париж изложба „Епопеята на тракийските царе. Археологически открития в България”.

От министерството посочват, че се обмисля в дните след откриването на изложбата и Седмица на българско кино, което тази година навършва един век

Сподели:

Коментари (0)

Облачно време с дъждове на юг, в планините дъждът ще обръща в сняг

Облачно време с дъждове на юг, в планините дъждът ще обръща в сняг

Нахлува студен въздух и дневните температури започват да се понижават: максимални - между 7° и 12°, в София - около 7°

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков