1 Юли, 2026

Махат таксите за изискване на справки

Махат таксите за изискване на справки

Пълна забрана да се събират такси за достъп до регистрите, вписване и изготвяне на справки въвежда проект на закон за електронното управление, предложен от вицепремиера Румяна Бъчварова. Изрично е забранено събирането на пари за услуги от ГРАО., Търговския регистър, регистър Булстат и др., съобщава „24 часа”.

Реално със закона отпада нуждата хората да носят постоянно удостоверения за съдимост, актуално състояние на фирма, липса на данъчни задължения, семейно положение и пр., обясни Васил Величков, съветник на вицепремиера Румяна Бъчварова. Всички тези данни ще се ползват служебно от различните администрации.

Общо 35 млн. пъти гражданите и фирмите са били принудени да плащат за услуга от държавата през миналата година. 63% или 26 млн. пъти това плащане е било заради издаване на удостоверение, показват данните на екипа на Бъчварова.

Очаква се забраната за искането на бележки и събирането на такси да спести 400 млн. лв. на година на гражданите и фирмите. Забраната за искане на удостоверения ще важи и за всички доставчици на обществени услуги като електродружествата, ВиК и пр. В първите години ще се започне с премахването на бележките от най-разпространените услуги като свидетелствата за съдимост и за актуално състояние на фирма. 

Сподели:
Леко разхлаждане, слънчево време се редува с гръмотевични дъждове

Леко разхлаждане, слънчево време се редува с гръмотевични дъждове

Дневните температури слабо ще се понижат и максималните в повечето места се очакват да бъдат между 30° и 35°, за София - около 30°, на морето: 29° - 32°

Корнелия Нинова:  Управляващите се лутат като мухи без глави

Корнелия Нинова: Управляващите се лутат като мухи без глави

"НАП вече може да влиза в малките търговски обекти и да прибира оборота от касовите наличности. Това е бухалка", алармира бившият лидер на БСП

Парламентът задължава ДАНС да даде информация за подуправителя на НЗОК проф.Момчил Мавров

Парламентът задължава ДАНС да даде информация за подуправителя на НЗОК проф.Момчил Мавров

Народните представители ще изберат в сряда управител на НЗОК, както и предсрочно ще прекратят мандата на управителя

Коментари (0)