18 Август, 2026

Македонски историк: Да честваме заедно паметта на Гоце Делчев в деня на гибелта му - 4 май

Македонски историк: Да честваме заедно паметта на Гоце Делчев в деня на гибелта му - 4 май
Aкадемик Драги Георгиев

България и Северна Македония могат да честват заедно Гоце Делчев в деня на гибелта му - 4 май, вместо на 7 октомври, предлага академик Драги Георгиев, който ръководи македонските експерти в двустранната комисия по историята, предаде БТА.

Пред скопския вестник „Слободен печат“ Георгиев сочи, че неприемането на първоначалното му предложение за 7 октомври е „само фаза“ от преговорите.

Според него, „аргументите от българска страна са много политизирани, тъй като те смятат за комунистически и предателски спрямо българските национални интереси следвоенния период, когато България доброволно предаде тленните останки на Гоце Делчев на Македония“.

Според Драги Георгиев, независимо от реакциите в двете държави, пространство за компромис „със сигурност съществува“ и не е изключено Гоце да бъде честван на 4 май.

На тази дата през 1903 година легендарният деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация загива в сражение с османска войска недалеч от Сяр.

Сподели:
Демерджиев:  Петрохан е пресечна точка на много интереси

Демерджиев: Петрохан е пресечна точка на много интереси

Той открои имена като Искра Фидосова, политически и институционални връзки и „огромни парични преводи“, които според него трябва да бъдат проверени

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи  съдебната битка за Панаира

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи съдебната битка за Панаира

Демонстрацията е факт въпреки съобщението от Министерството на финансите, че министър Гълъб Донев е внесъл заявление във Върховния касационен съд (ВКС), с което потвърждава държавния интерес по делото

Борисов:  Като разбраха, че  Димитър Николов  ще ги бие на президентските избори,  дадоха "Евровизия" на Бургас

Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас

"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той

Коментари (0)