1 Февруари, 2026

Манолова: Не бих подкрепила рестриктивния текст в чл.146 на НК

Манолова: Не бих подкрепила рестриктивния текст в чл.146 на НК

Тя обясни, че чл. 146, чийто рестриктивен текст по отношение на правота на гражданите да правят свободно снимки и записи на политици, възбуди духовете в обществото, е създаден още през 2012 година, по времето на съдебния министър Маргарита Попова. Лично тя обаче, не би подкрепила подобен текст. 

Аз не подкрепям този текст, дори и да бъде внесен за обсъждане в пленарна зала. Забраната да бъдат снимани и записвани политици без тяхно разрешение е записано и в българската Конституция, но не мисля, че трябва да бъде скрепено със законодателна мярка. Този текст е само проект, той не е влязъл в НС и дебатите и коментарите започват сега. Той подлежи на широко обществено обсъждане, в това число и от гражданите, и жертвите на престъпления, коментира Манолова.

Като един от авторите на новия Изборен кодекс тя е категорично, че той трябва да бъде приет още преди евроизборите, за да мотивират гражданите наистина да гласуват и да няма притеснения, че те отново ще бъдат манипулирани.

У хората съществува усещането, че изборните правила се правят в интерес на партиите. Категорично имаме нужда от нови изборни правила, в които хората да бъдат мотивирани да участват във вота. Създали сме текстове, които позволяват, например, хората да могат да преподреждат кандидатите в една листа. За първи път ще бъде дадена възможност на малки партии да участва в изборите, като са намалени депозитите за участие, дадена им е възможност за безплатно обществено представяне в обществените медии и пр.

Манолова отново изтъкна, че обещаното за първата година от правителството е изпълнено на 90%. Първите стъпки вече са налице – повишаване на доходите на социално слабите групи, съживяване на икономиката и откриването на нови работни места. За действията на това правителство отговорност носи и БСП, и ДПС, и всички, които подкрепят кабинета. Затова Манолова се солидаризира с лидера на ДПС Лютви Местан, че няма министри на ДПС и БСП. Всички министри в правителството на Пламен Орешарски са техни, защото заедно са поели конкретни ангажименти към обществото, които трябва да изпълнят.

 

Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Радев говори така, че да се хареса на всички

Божидар Божанов: Радев говори така, че да се хареса на всички

Той припомни, че една от големите грешки на Европейския съюз е била, че е „проспал“ анексирането на Крим

 Румен Христов: Румен Радев не се очертава като реална заплаха за  първото място на ГЕРБ-СДС

Румен Христов: Румен Радев не се очертава като реална заплаха за първото място на ГЕРБ-СДС

По темата за ограничаването на секциите в чужбина той защити решението с аргумента, че броят им не влияе съществено върху изборния резултат

Ивайло Мирчев: Нямаме съществени разлики в коалицията ПП-ДБ в оценката към Румен Радев

Ивайло Мирчев: Нямаме съществени разлики в коалицията ПП-ДБ в оценката към Румен Радев

"Ще оценяваме Радев по действията му, но са важни и хората, които ще бъдат с него", заяви той. Самото допускане за съглашателство с бившия президент е тревожно