27 Май, 2026

Маринов: Конфликтът в Гърмен говори за проблем с интеграцията на ромската общност

Маринов: Конфликтът в Гърмен говори за проблем с интеграцията на ромската общност

Държавата не прави нищо сериозно по въпроса с интеграцията на ромите, в следствие на което се получават проблеми като този в Гърмен. Тази позиция изрази политологът Александър Маринов.

В интервю за „Фокус“ той посочи, че проблемите на ромското малцинство, което вече е с тенденции да се превърне в мнозинство, тревожат страната и създават напрежение. Политологът обаче отхвърли твърденията, че конфликтът в Гърмен показва вътрешнопартиен проблем в ДПС.

„Проблемите, които съществуват в Гърмен, се случват на много места, но там българите са възрастни, болни и немощни хора и не могат да излязат така по улиците, както младите хора или здравите мъже в Гърмен“, смята Маринов.

Той допълни, че в много места в страната , най-вече в по-малките, хората са подложени на по-голям тормоз, но там няма кой да ги защити.

„Ще дойде един момент, в който липсата на държавата поражда самоорганизация за самозащита“ каза още Маринов. Политологът уточни, че това не важи само за ромските проблеми.

„В някои райони на страната и на София населението се самоорганизира да прави патрули срещу крадци. Държавата очевидно губи своя авторитет и това има много дългосрочни последици“, подчерта политологът.

Александър Маринов коментира още, че тревожен е и фактът,  че подготовката за местните избори започва с компроматни боричкания, вместо да се поставят истинските проблеми, да се търсят слабите места и да се отстраняват по законен начин.

Сподели:
Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това

Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това

"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Коментари (0)