27 Май, 2026

Мартин Димитров: АЕЦ "Белене" ще се строи, а инвеститорите пак ще са свързани с Русия

Мартин Димитров: АЕЦ "Белене" ще се строи, а инвеститорите пак ще са свързани с Русия

"Подготвят се да строят АЕЦ "Белене"! Вероятно ще изчакат да мине предизборната кампания и ще заявят, че нямат друг избор освен да строят. Твърде вероятно ще се появи и инвеститор, за който в последствие ще се разбере, че е свързан с Русия". Това коментира във Фейсбук депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров по повод твърденията на вицепремиера Томислав Дончев, че вече има желаещи да строят централата без държавни гаранции.

"Тази тенденция прозира от питане отправено от сдружение "За земята" до РИОСВ Плевен. В отговора се казва, че старият ОВОС 18-8-2004 г. не е загубил правна сила, защото в 5-годишния срок съгласно закона за устройство на територията били изградени няколко обекта - административен комплекс, информационен център и т.н. Аргументът е абсурден - изграждането на тези сгради спада към т.н. подготвителни работи на площадката на бъдеща АЕЦ, преди да се започне изграждането й. Те нямат никакво отношение към въздействието на околната среда, което бъдещата централа (обект с висок рисков потенциал) би имала и което се изследва в доклада за ОВОС. Заедно с Петър Славов сме отправили питане към министъра на околната среда и водите какви са основанията да се твърди, че старият ОВОС е все още валиден", коментира Димитров.

Сподели:
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Коментари (0)