Част от моята позиция беше настояването да не се пристъпва към ратификация на Истанбулската конвенция без дебат. Настоявах да бъдат внесени и законопроектите. Това каза омбудсманът Мая Манолова.
Според омбудсмана изискването е първо да се променят законите и след това да се внася документът. Гаранциите срещу насилието върху жени се съдържат и в законодателството. Тогава хората в условията на публичност, прозрачност, яснота по текстовете щяха да са информирани и дебатът щеше да има друг характер, уточни тя.
Манолова изрази притеснение за огромното разделение в обществото, провокирано от Истанбулската конвенция. Разделителните линии вече не са по партиен признак, но омразата, която се генерира, е плашеща. Затова тя предлага да се чуе мнението на Светия синод.
"Важно е какво мислят депутатите и чувам разумни гласове, че те ще се съобразят с мнението на народа и че ще се пристъпи към обсъждане на конвенцията едва след като разделението се преодолее", каза Манолова.
Тя заяви, че е подкрепила конвенцията заради случаите на насилие над жени. "Изискването за съществуване на кризисни центрове е една от опорните точки в конвенцията. Трябва да има кризисен център във всеки областен град. Независимо дали депутатите ще приемат или отхвърлят Истанбулската конвенция, аз ще се боря срещу насилието, за внасяне и приемане на промените в законите и за създаване на достатъчен брой кризисни центрове", коментира омбудсманът.
Още от България
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората