„Видях, че никой няма желание да се доближава дори до истината. Защото техните точки нямаха дори половин допирна точка с действителността. Намерих хора, които да ми разкажат всичко от начало до край - от планирането на операцията до провеждането й и фаталния край за сина ми и за някои от момчетата”, разказва майката на Емил Шарков Ваня Рибчева пред бТВ.
Според нея се извършва „огромна манипулация” за прикриване на грешките на главния секретар Светлозар Лазаров, командирът на отряда Георги Гайков и началника на „Криминална полиция” Атанас Илков.
Рибчева твърди, че хора от отдела на последния опитали да направят документ с невярно съдържание.
"Става дума за документ от Института по психология, който трябвало да даде профил на Петко Петков, а според него да се определи тактиката на баретите при атаката. И те да отидат не като на тренировка", разказва тя.
Липсата на психопрофила се оказва ключова за акцията.
Шефът на Криминална полиция Атанас Илков е уволнен дисциплинарно година след акцията. По сигнал на Рибчева и втора проверка, извършена от служебния министър Йордан Бакалов, броят на наказаните достига 12 души. Малко преди освобождаването му, името на Илков публично се замесва в друг скандал - в този с незаконното подслушване на политика Касим Дал. Отстраняването на Илков обаче не е за политическия скандал.
Официалният мотив - дисциплинарното уволнение, защото е подвел Светлозар Лазаров за акцията в Лясковец.
„Колкото по-некадърен е един човек, толкова е по-зависим става, така че аз въобще не се учудвам, че те си ги изваждат от ръкавите разни хора. Не само него - Георги Гайков, който беше уволнен тогава, година по-късно е върнат като заместник-командир на отряда. И сега е на стартов период да чака пенсионирането на командира на отряда, за да се върне отново командир. За самия Лазаров от достоверни източници знам, че сега, когато се е сформирал временния кабинет, той е бил първа писта отново за главен секретар на МВР. След това излезе информация, че се гласи за заместник-председател на ДАНС”.
Майката на убития спецполицай питала членовете на втората комисия в инспектората защо не обявяват това, което вече са установили – че са скрити показания, които посочват към вината на Лазаров, Илков и Гайков.
„Всичко се върти около това главния секретар да бъде оневинен, да бъде запазен. И като се има предвид, че в МВР ги пазят и ги реставрират. И прокуратурата не обърна внимание”.
Припомняме, че в ранната сутрин на 14 март 2014 г. Специализираният отряд за борба с тероризма прави опит да обезвреди 54-годишния Петко Петков в дома му в Лясковец. Той ги чака с боен арсенал, а баретите се оказват неподготвени за този развой. Акцията не е планирана добре, признават после и от МВР. При нея загива баретата Емил Шарков, а трима негови колеги са ранени. МВР започва проверка, а първите посочени за виновни са двама оперативни служители от дирекцията във Велико Търново.
Тогавашният главен секретар на МВР Светлозар Лазаров призна, че „операцията е провалена”.
Версията тогава е, че Петков е очаквал баретите, защото забелязал полицаите да снимат.
Още от България
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"