Призовавам Министерски съвет да отмени проекта „Южен поток” – Конституцията го позволява. Това заяви председателят на "България за гражданите" Меглена Кунева.
„Министерски съвет е абсолютно в правото си да вземе една далеч по-пряка пътека, отколкото да очаква решение на Върховния административен съд. Тази пряка пътека е начертана от чл. 107 от Конституцията на Република България, в който се казва, че Министерски съвет може да отменя незаконосъобразни или неправилни актове на министри”, обясни Кунева.
„Тоест, ако Министерски съвет има в момента волята и желанието да преразгледа решението на бившият министър на регионалното развитие за строежа на „Южен поток” и за очертаване на територии, и други съпътстващи дейности – може да го направи веднага на следващото си заседание”, допълни Кунева. „Още повече, че бившият министър-председател Пламен Орешарски каза, че замразява проекта. Тоест, акта на неговия министър към онзи момент е бил в нарушение на публично мнение, което той е изразил. Въпросът може да бъде решен в рамките на едно заседание на Министерски съвет с добри мотиви”, посочи тя. „Отново казвам, че чл. 107 от Конституцията на Република България е отворен за такова бързо решение. Аз ще го предложа за разглеждане на Изпълнителен съвет на „България на гражданите”, на юридическата група и разбира се на колегите от Реформаторския блок. Пред Агенция „Фокус” го казвам публично и на всички – можете да го направите и можете да го направите много бързо. Това е директна покана към Министерски съвет”, коментира Меглена Кунева.
Мариела РУСЕВА
Още от България
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си
"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.
Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”
"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.
Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост
Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.