17 Януари, 2026

Меглена Кунева: След референдума миграционната политика вече е приоритет №1 за Европа

Меглена Кунева: След референдума миграционната политика вече е приоритет №1 за Европа

"След резултата от британския референдум за излизане от ЕС, миграционната политика се превръща в абсолютен приоритет за съюза". Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева в реч при откриването на международен дискусионен форум на тема „Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила“. 

"В България все още няма идентифицирани жертви на трафик на хора сред търсещите убежище", каза Кунева и добави, че тъй като трафикът на хора е обвързан с миграционните потоци, за нас е важно да пресечем каналите, по които това се случва, да предотвратим страданието на хората и да разсечем възела на престъпността, която го причинява. Няма ясна разграничителна линия между каналджийството и трафика на хора, макар едното да е престъпление против държавата, а другото – срещу личността. България има добре изградена система за междуинституционално взаимодействие при случаи на лица, пострадали от трафик на хора. Това е Националния механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик.

На откриването произнесоха речи евродепутатът от ГЕРБ Мария Габриел и специалният представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа посланик Мадина Джарбурсинова. Сред темите на форума са трафикът на хора в контекста на миграционните потоци, процедури и добри практики – идентифициране и работа с уязвими лица и рискови групи, както и специфичните им нужди. Форумът, който се провежда в Дома на Европа, е организиран от Националната комисия за борба с трафика на хора и ще продължи и утре. Участват още Цвятко Георгиев, заместник –министър на вътрешните работи, представители на Държавната агенция за бежанците, Международната организация по миграцията, Червения кръст, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Уницеф, социолози, експерти от неправителствени организации.

Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.