24 Април, 2026

Менте-съдия гушнал рушвети за 45 бона

Менте-съдия гушнал рушвети за 45 бона

Стоянов ще трябва да отговаря за това, че се е облагодетелствал с 45 500 лева, като се е представял за съдия в Старозагорския окръжен съд. 

Делото ще бъде насрочено в Пловдивския районен съд, след като магистратите от града на липите вече са си направили отвод по делото срещу техния колега.

Развръзката около историята на Стоянова дошла, след като служителят в старозагорския съд през есента на 2008 г. започнал да се хвали пред свои познати, че има връзки и може да урежда изхода на съдебни дела срещу възнаграждение, пише БЛИЦ. По това време срещнал случайно свой отдавнашен познат, който бил шофьор на директора на крупна фирма за метали. Срещу шефа били заведени дела от контрагенти, които твърдели, че дружеството му ги е ощетило със стока за около 800 000 лева. По техен сигнал в старозагорския съд било образувано дело срещу директора на дружеството. Шофьорът му се срещнал със Стоянов, който му обещал срещу 35 000 лева да уреди проблема, пише “Марица”.

През 2010 г. Стоянов се запознал със строителен предприемач, който имал да взема крупни суми от държавното предприятие “Строителство и възстановяване” - бившето ГУСВ, за извършени строително-ремонтни дейности. На срещата бил и приятел на строителя, срещу когото се водело наказателно дело в старозагорския съд. 

Пред двамата Стоянов се похвалил, че е съдия по тежки специализирани наказателни дела и се познава лично с шефа на ГУСВ и може да ходатайства. От строителя съдебният служител поискал 9500 лева, както и комплект зимни гуми, а от приятеля му - 5000 лева на ръка. Той обещал, че може да уреди договори за работа по автомагистрала "Тракия".

След десетина дни строителният предприемач се усъмнил, че мнимият съдия ще му помогне, и започнал да го търси. Стоянов обаче се покрил.

След като измамените подали жалби, случаят започнал да се разплита. Срещу Стоянов са повдигнати две обвинения. Щетите от общо 45 500 лева не са възстановени. Мярката му за неотклонение е “парична гаранция” от 3000 лева. Делото ще бъде насрочено в районния съд. Ако вината му се докаже, според НК го заплашват от 1 до 8 години затвор. Като обезпечителна мярка магистратите са наложили възбрана върху имотите, колите и влоговете на съдебния служител.

Сподели:

Коментари (0)

Киселова: Не от страх, а заради вятъра на промяната се оттегли Сарафов

Киселова: Не от страх, а заради вятъра на промяната се оттегли Сарафов

Според нея не трябва да имаме очаквания за радикална промяна в Прокуратурата с избора на новия и.ф. главен прокурор

В последния момент: служебният кабинет на Гюров пренаписа правилата в МС и оряза ключови функции

В последния момент: служебният кабинет на Гюров пренаписа правилата в МС и оряза ключови функции

Измененията вече са публикувани в последния брой на Държавен вестник и с тях се закрива важен отдел в администрацията на Министерския съвет и се ограничават правомощията на главния секретар

„Получих съобщение да се прибера“: Гл. секретар на МВР съобщи за заплаха към него

„Получих съобщение да се прибера“: Гл. секретар на МВР съобщи за заплаха към него

"В рамките на 10 минути от скрити номера в едно от мобилните приложения ми съобщиха, че докато водим този разговор, лице с прякор "Картофа", заедно с негови приближени, дават фалшиви показания срещу мен в Софийската градска прокуратура."