28 Юли, 2026

Местан: Няма шанс правителството да оцелее (обновена)

Местан: Няма шанс правителството да оцелее  (обновена)

Няма вариант правителството да оцелее цял мандат. Това заяви в кулоарите на НС лидерът на ДПС Лютви Местан. Коментарът му намеква за предсрочен вот.

Припомняме, в изборната нощ от движението коментираха, че ще направят сериозен анализ на изборните резултати.

Определено има нужда от разговори за стабилизиране на политическата ситуация в страната. В това число включвам и идеята за предсрочни избори. Тя трябва да се обсъди много трезво и без емоция, а не в резултат на ултиматума, който би бил поставен от партии, които в сравнителен план се явяват успели, но от гледна точка на по-прецизния анализ на вота губят над 400 000 гласа в сравнение с една година, каза още  Местан. Той коментира темата за предсрочни парламентарни избори и оставка на кабинета.

 "Моят политически отговор на въпросите ви е, че ДПС, базирайки се на подкрепата на своите избиратели, и въпреки тази подкрепа, е отворена за разговори за намиране на полезен за България изход от тази ситуация. Готови сме за разговори. Въпросът с легитимността на кабинета на Пламен Орешарски е съществен. Политическата реалност е такава, че не виждам начин кабинетът "Орешарски" и това Народно събрание да доизкарат мандата си докрай. Същевременно отново трябва да се постави въпросът за реалната алтернатива. Да се иска ДПС да е първопричината, предвид на вота на своите избиратели, още днес да реши проблема със съдбата на кабинета "Орешарски" е некоректно”, допълни лидерът на ДПС.

Той коментира и последните евроизбори като заяви, че ДПС е единствената политическа сила, която качва върху резултата си от миналата година. "Въпреки това не сме склонни да изпаднем в еуфория. От гледна точка на вота на избирателите на ДПС, които подкрепиха Движение за права и свободи, включително и като партия, която носи отговорност за управлението на страната, проблема със съдбата на кабинета Орешарски изглежда по един начин. Аз мога да говоря от името на своите избиратели. Същевременно виждам резултата на мандатоносителят и основен субект на управлението, БСП. Имам молба към вас. Нека да не преувеличавате ролята на ДПС в тази ситуация, защото помните митовете за депесарските шутове, но не може да очаквате подобни митове да се реанимират. Затова нашата позиция по този въпрос няма да предшества позицията на БСП”, каза още Лютви Местан.

Сподели:
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова  би трябвало да е от “Прогресивна България”

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”

"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.

Коментари (0)