10 Май, 2026

Местан: От избора на Кунева зависи ще имали предсрочни избори

Местан: От избора на Кунева зависи ще имали предсрочни избори

Отцепниците от ДПС начело с Лютви Местан няма да участва в гласуването на вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието. 

Бившият лидер на ДПС и сега независим депутат Лютви Местан напомни, че е февруари - месецът на политическите оставки, като през 1997 г. и 2013 г. И се обърна към партиите от мнозинството, които сега не подкрепят Меглена Кунева, готови ли са за предсрочни избори.

Изходът от парламентарната и правителствената криза, които биха настъпили след бламиране на премиера Бойко Борисов и Меглена Кунева, е незабавен парламентарен вот, коментира Местан. С гласовете си против и въздържал се днес ще бламирате не Кунева, а самия премиер и повторно негово предложение е на бламиран премиер. Защо е тази игра на вътрешна опозиционност е ясно - няма я истинската опозиция и това отваря възможност за опозиционни маневри в мнозинството, коментира Местан. 

Няма да участваме в тази игра, решете без нас тази вътрешнокоалиционна игра, обяви той. Няма да се наредим нито до мнимата опозиция, нито ще подкрепим с гласа си един кабинет, който след излизането на ДСБ загуби своята морално-политическа легитимност, посочи Местан. Днес същинският въпрос е не дали ще бъде избрана, а с колко гласа. Ако след гласуването на електронното табло лъснат по-малко от 121 гласа "за", това ще бъде цифровият израз на тежкото им самопризнание, че кабинетът "Борисов 2" е загубил своята легитимност, каза Местан.

Георги Божинов изтълкува  изявлението на Местан като "слугинаж на правителството".

Екслидерът на ДПС обаче веднага го контрира:  Слугинажът ще се види след малко, ако преди гласуването някои уж опозиционни групи излязат от пленарната зала, за да свалят кворума и Кунева да бъде избрана.

След като ДСБ излезе от управлението, то загуби моралната си идентичност, отсече Местан. Това обаче не бе чуто от Радан Кънев, който днес е в отпуска, уточнява "24 часа".

Сподели:

Коментари (0)

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

По думите на съпредседателя на "Да, България" хората ще разберат, че може би става дума за подмяна на един олигархичен модел с друг

Само на хартия: "Прогресивна България" задава нов курс в отношенията с Украйна

Само на хартия: "Прогресивна България" задава нов курс в отношенията с Украйна

По думите на Петър Витанов, председател на ПГ на ПБ те не виждат необходимост НС да ратифицира 10-годишното споразумение с Киев в областта на отбраната

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Гълъб Донев не е нов, той подписа „Боташ“ - най-голямата корупционна сделка, имаме един земеделски министър, зад който прозира кой - Таки, изтъкна депутатът от ПП