Събитията от възродителния процес трябва да намерят заслужено място в учебниците по история, заяви на възпоменателен митинг в Барутин лидерът на ДПС Лютви Местан.
Според него тези събития все още не са оценени от българската историография, а 43 г. са достатъчна "дистанция като историческо време, за да избледнеят емоциите и да се направи обективен исторически анализ".
Крайно време е събитията в Барутин и Родопите през 1971-73 г. да намерят своето заслужено място в учебниците по история, защото са пример за героизъм в името на свободата и демокрацията, допълни Лютви Местан, цитиран от БТА. Според него, масовата съпротива срещу комунистическия режим е тръгнала от Барутин.
С възпоменателен митинг, организиран от ДПС, в Барутин днес бе почетена паметта на жертвите на кървавите събития през март 1972 г., когато жители на родопското село се противопоставили на първата вълна на възродителния процес в Родопите.
В словото си от трибуната на митинга лидерът на движението призова министър-председателя "българското управление да се освободи от езика на омразата и от ксенофобите". Повод за призива са цитираните от Местан думи на лидер на парламентарна партия, сравнил молитвите от джамиите с виене на неразбираем език.
Според Лютви Местан това е не просто опасен, а и престъпен език на омразата. В отговор на журналистически въпрос за кризата около КТБ, Лютви Местан заяви, че ДПС ще подкрепи, ако е необходимо, и нарочно законодателство, за да се направи всичко, за да се защити държавният интерес и да не се разграбят вторично активите на банката. Категорични сме, ще участваме активно в процеса на търсене на специални решения, за да се защити държавният и публичният интерес, посочи председателят на Движението.
Още от България
Демерджиев: Петрохан е пресечна точка на много интереси
Той открои имена като Искра Фидосова, политически и институционални връзки и „огромни парични преводи“, които според него трябва да бъдат проверени
Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи съдебната битка за Панаира
Демонстрацията е факт въпреки съобщението от Министерството на финансите, че министър Гълъб Донев е внесъл заявление във Върховния касационен съд (ВКС), с което потвърждава държавния интерес по делото
Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас
"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той