25 Февруари, 2026

Местан: Спрете атаката към българския генерален консул в Одрин

Местан: Спрете атаката към българския генерален консул в Одрин

Лютви Местан

Това се казва в писмо до МВнР от лидера на ДОСТ Лютви Местан

Лидерът на ДОСТ Лютви Местан изпрати отворено писмо до външния министър Екатерина Захариева, в която настояват да бъде спряна атаката срещу генералния консул на България в Одрин. 

Публикуваме пълния текст на Отвореното писмо:

ОТВОРЕНО ПИСМО
ДО Г-ЖА ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА
МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СПРЕТЕ  АТАКАТА СРЕЩУ ГЕНЕРАЛНИЯ КОНСУЛ 
НА Р БЪЛГАРИЯ В ОДРИН!

Г-жо Министър, Генералният ни консул в Одрин, г-н Васил Вълчев, бе подложен на силни атаки за начина, по който е организирал тържеството по повод националния празник – 3-ти март. 

Отбелязването на националния празник 3-ти  март в дипломатическите представителства на България в Турция съвпада по време с тежката битка, която съседната държава води срещу терористичните организации. В резултат на периодично провежданите терористични атаки вътре в страната и при операция „Маслинова клонка“ стотици мирни граждани на Турция и десетки нейни военнослужещи загубиха своя живот. Това е скъпата цена, която нашата съседка плаща, за да гарантира както своята сигурност, така и сигурността в Европа и в България като част от нея. 

Генералният ни консул в Одрин г-н Васил Вълчев – тук следва да се отбележи, че не го познаваме лично – е организирал тържеството в Консулството в чест на националния празник 3-ти март по начин, който би трябвало да се оцени като проява на изключително прецизирана дипломация и Протокол. От една страна, Националният ни празник е почетен подобаващо държавнически. От друга страна, минутата мълчание в памет на загиналите турски войници в Африн е висша проява на солидарност – човешка, съюзническа, държавна, към мъката на роднините и близките на загиналите и страданията на турския народ. 

Този висок хуманизъм на българската дипломация не само че не принизява Националния празник на страната ни, а го извисява като празник на народ и държава, способни днес да живеят в мир и разбирателство с добросъседска Турция въпреки онова, което ни е противопоставяло в историческото ни минало.

Затова, г-жо Министър спрете атаката срещу Генералния консул в Одрин г-н Васил Вълчев, защото за това което е направил той трябва да бъде поздравен, а не да бъде незаслужено атакуван. 

С УВАЖЕНИЕ:
ЛЮТВИ МЕСТАН
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ДОСТ

Сподели:

Коментари (0)

ДПС-Ново с нелепо обяснение как се се е стигнало до отхвърляне ветото на Йотова

ДПС-Ново с нелепо обяснение как се се е стигнало до отхвърляне ветото на Йотова

По думите на Искра Михайлова в залата е било прекалено шумно и трима техни народни представители са направили грешка, която те ще поправят

Йотова подписа указа за уволнението на главния секретар на МВР

Йотова подписа указа за уволнението на главния секретар на МВР

Мирослав Рашков категорично отхвърли мотивите, с които Дечев поиска отстраняването му

Василев злорадства: Костадинов смята, че си е изписал вежди, но да не се окаже, че си е избол очите

Василев злорадства: Костадинов смята, че си е изписал вежди, но да не се окаже, че си е избол очите

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов преодоляното вето на президента Йотова по отношение промените в Изборния кодекс е "голяма победа за българската държавност"