18 Април, 2026

Министър Иванов: Премиерът не е Папата, че той да решава

Министър Иванов: Премиерът не е Папата, че той да решава

Какъв е проблемът от това, че премиерът е казал нещо? Той не е папа, за да решава въпросите окончателно. Живеем в демократично общество - всеки може да има свое мнение. Така коментира изказването на Борисов, че ВСС работи лошо и мандатът му трябва да бъде прекратен предсрочно правосъдният министър Христо Иванов, който днес участва във форум за човешките права.

Той изрази недоумение защо "през цялото време това, което е казал премиерът, се превръща в някаква окончателна позиция".

На констатацията, че въз основа на тази реплика става ясно, че ще се сменя ВСС, Христо Иванов каза пред БГНЕС: "ВСС не може да бъде сменен с пресконференция. Ако говорим за предсрочно прекратяване на мандата му - това ще стане с решение на НС, с което се приемат едни или други промени в Конституцията и ще зависи как точно ще изглеждат тези промени. Ще четем Държавен вестник, ако изобщо се стигне до промени в Конституцията."

Той обясни, че това какви промени ще бъдат внесени и още повече приети от НС в Конституцията, не зависи от министъра на правосъдието.

На въпрос дали не тръгна на лошо дебатът, той каза, че дебатът по принцип върви зле в България.

"Никога не успяваме да се фокусираме върху принципните въпроси, винаги свеждаме всичко до лични въпроси", каза министърът, който припомни, че достатъчно пъти е вземал отношение към въпроса за това дали ВСС трябва да се сменя предсрочно и по какъв начин.

Христо Иванов подчерта и че оценка за работата на ВСС трябва да бъде дадена от тези, които имат представители там – магистратите и парламентът, защото това е меродавната оценка. "И именно на база на подобни оценки да се вземат решения за съдбата на един или друг състав на ВСС. Само когато успеем да ги докараме нещата до този тип реакция, ще имаме растеж в доверието и в отговорността на работата на Висшите съдебни съвети. Механичната смяна на едни с други или оставянето да си довършат мандата просто, защото са там, според Иванов не е добър начин за подобряване на ситуацията в съдебната система.

Сподели:

Коментари (0)

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

Новата колекционерска монета е сребърна, с номинал от 10 евро. На лицевата й страна е изобразен мостът на първата пушка в Копривщица, а на обратната страна - революционното знаме с надпис „Свобода или смърть“ и лъв с корона

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

В Благоевград само през последните дни заявленията за отказ от участие в изборния процес се оказаха стотици

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Над 1 200 000 конфискувани евро и повече от 370 задържани в резултат на акциите на МВР срещу купуването на гласове