4 Февруари, 2026

Министър се брани: Да не изпадаме в истерия заради кризата с бежанците

Министър се брани: Да не изпадаме в истерия заради кризата с бежанците

Той обаче призна, че бежанската вълна, като една от основните заплахи за България, има рискове, които бежанците носят по отношение на националната сигурност. Сред тях водещи са хуманитарният риск, рискове за социално-икономическо напрежение в районите, в които се настаняват бежанците, рискове за здравната и епидемиологичната обстановка, както и рискове от потенциалното инфилтриране на радикални елементи сред бежанците.

Военният министър увери, че България изпълнява своите международни ангажименти, включително по отношение на бежанците, и няма да се абстрахира от тях или да ги игнорира.

Найденов посочи, че трябва да си даваме сметка, че тук погледът не може да е само формален - че има бежански поток. Има драма и към тази драма всеки един от нас трябва да прояви съответното разбиране. Държавата трябва да направи необходимото, за да създаде условия за настаняване на бежанците, допълни още Найденов.

По думите му Министерството на отбраната е предоставило сгради, в които могат да се настанят бежанци. Предоставени са и помощи за тяхното ежедневие - легла, завивки, лекарства, ваксини, мобилна лаборатория за клинични изследвания на ВМА.

Според военния министър ситуацията с бежанците не е основателна причина за искане на нов вот на недоверие към кабинета „Орешарски". Но е логично да бъде свикан Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) по темата с бежанците.

„Това в крайна сметка е решение на президента. Тогава, когато той прецени, винаги може да свика заседание на КСНС", коментира министърът.

 

Сподели:

Коментари (0)

Кметът Терзиев призна, че спонсорирал рейнджърите от „Петрохан“, били добри хора

Кметът Терзиев призна, че спонсорирал рейнджърите от „Петрохан“, били добри хора

Целта им беше чрез модерни технологии и подходи да покажат как малък брой добре подготвени хора могат ефективно да опазват голяма територия, а това, което се случва сега е свинщина

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

Борислав Сандов отговори на спекулациите с името му около зловещото убийство в хижа "Петрохан"

На страницата си във Фейсбук бившият екоминистър обяснява подробно как се е стигнало до подписването на рамковото споразумение между МОСВ и неправителствената организация, чиито членове са жертва на криминалния случай

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Гоце Делчев изгражда мрежа от тайни революционни комитети из цялата територия на Македония и Одринска Тракия. Негова е заслугата за създаването на четническия институт на ВМРО.