11 Юли, 2026

Министър Танева: Няма заразени продукти, мерките са за предотвратяване на риск

Министър Танева: Няма заразени продукти, мерките са за предотвратяване на риск

Месо от болното животно във Варненско не е влагано в никакви продукти. Това каза пред журналисти министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

„Вземат се превантивни мерки срещу евентуален риск в обектите, които са употребявали продукти от съвсем здраво месо, което е доказано”, посочи тя. Министър Танева разказа, че животното е заклано на 7 юли. „Начинът на установяване става след смъртта на фермера, който го е заколил. Фермерът е заклал болно животно. Частно практикуващия ветеринарен лекар не е бил извикан, че е имало болно животно. Няма и документация, в която фермерът уведомява ветеринарния лекар. В едно село едва ли има случай, в който в един двор да заболее животно и това да не се знае в цялото село. Заклали са го през нощта, предадено е на лица, абсолютно незаконно”, каза тя.
Според нея реакцията е била забавена, защото не изпълнено задължението и от фермера, и от ветеринарния доктор. „На всичкото отгоре вече установяването на това заболяване става по този начин. В момента на узнаването са предприети абсолютно всички мерки. Има дискомфорт в тези обекти, тъй като те по никакъв начин не са продавали и не им е доставяно месо от болното животно. Затворени са кухненсикте блокове на тези обекти за дезинфекция”, посочи тя.
„Напълно установено беше, че месото от болното животно не е попадало в търговски обекти. Причината за тези по-строги мерки и затварянето на обектите, са положителните проби от повърхността на оборудване в самата транжорна. Поради тази причина решихме, че е по-добре да вземем тези мерки.

„Транжорната вече е затворена. В практически план, такъв риск не съществува. Предвид и чисто психологическия момент, всички мерки, които се вземат в тези 27 обекта, в които са доставени продукти от тази транжорна, са затворени. Това е превенция срещу риск, който е много минимален”, каза министър Танева, цитирана от Фокус. 
„От клането на животното, което е нерегламентирано, преносът на това месо, обработката му в транжорната, е за собствени нужди на хората, които са го донесли. Такова месо не е влагано в никакви продукти, които са продавани”, посочи още тя.

Сподели:
Румен Петков обвини в апатия Външно министерство, нямало състрадание към освободените руски шпиони

Румен Петков обвини в апатия Външно министерство, нямало състрадание към освободените руски шпиони

 Христо Грозев положи много усилия за да отидат българите зад решетките, но нормалността в Британия се връща, казва водачът путинист на маргиналната партия АБВ

Кола потегли без водач и затисна дете на година и половина - има опасност за живота му

Кола потегли без водач и затисна дете на година и половина - има опасност за живота му

Детето е с черепно-мозъчна и гръдна травми, настанено е в отделението по реанимация в УМБАЛ-Бургас

Радан Кънев: Няма кандидатура на Андрей Гюров за президент, така че няма как да я подкрепим

Радан Кънев: Няма кандидатура на Андрей Гюров за президент, така че няма как да я подкрепим

"Ще работим за единен кандидат на демократичната опозиция , но е рано да се говори за име"

Коментари (0)