13 Януари, 2026

Министърът на образованието: За икономиката е нужно да увеличим професионалните паралелки

Министърът на образованието: За икономиката е нужно да увеличим професионалните паралелки

Красимир Вълчев

"Около 900 училища приемат деца в гимназиален етап. В момента се определя паралелките на областно ниво", съобщи пред БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той обясни, че идеята е постепенно, всяка година с по малко да се увеличава приемът в професионалните гимназии.

"Промяната няма да засегне гимназиите в големите градове като София и Варна", каза още той.

По думите на Вълчев това се налага, заради прогнозите за сериозен недостиг на работна сила. Във Враца и в Русе родители и преподаватели вече протестираха срещу намаляването на паралелките в елитните гимназии за сметка на тези в професионалните училища.

"Днес пазарът на труда и в бъдеще във все по-голяма степен ще изисква квалификация, отколкото диплома. Наскоро едно проучване показа, че 2/3 от България е икономическа пустиня. Няма достатъчно предприятия. Все повече инвестициите ще зависят от наличието на работна сила. Ако в миналото те зависeха от инфраструктура, от други фактори, днес това е основният ограничител пред инвестиционната активност. Ние трябва по всякакъв начин да се опитаме да накараме родителите и децата да се включат в професионално образование. Факт е, че то загуби престиж последните две-три десетилетия", коментира министърът.

Вълчев заяви, че от гледна точка на пазара на труда позициите, които изискват професионално техническо образование днес са с по-високо заплащане отколкото позициите, които изискват висше образование в едни и същи предприятия.

"Тази разлика ще расте в бъдеще, защото днешните предприятия изискват технологични умения. Критично важно е за икономиката да увеличим приема в паралелки за придобиване на професия. Но това ще стане с малки крачки. Препоръчано е на началниците на регионални управления, които утвърждават приема, да проведат дискусии с всички заинтересовани страни. Често спорът е за една паралелка", допълни министър Вълчев.

Той уточни, че през следващите десетилетия ще има голям недостиг във всички професии заради хората, които предстои да се пенсионират.

"Това поставя пред Министерството предизвикателството задължително да се преструктурира приемът. Има редица градове, в който недостигът ще бъде много голям. Вече има списък с професии с голям очакван недостиг на пазара на труда, който ще помогне да се финансират допълнително професионалните гимназии. Ще се предоставят допълнителни стипендии в професионални училища", допълни още министър Вълчев.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: България е  единствената държава в Европа, в която хората се разхождат спокойно през нощта

Борисов: България е единствената държава в Европа, в която хората се разхождат спокойно през нощта

"Васил Терзиев трябва да остане докрая кмет на София, за да се вижда какво означава да управляват ПП-ДБ, които искат цялата власт", заяви той 

Николай Нанков: ГЕРБ не е еднодневка, няма да толерираме опитите да бъде обезличен

Николай Нанков: ГЕРБ не е еднодневка, няма да толерираме опитите да бъде обезличен

Ние ще останем в политиката като гарант за стабилност и развитие, защото всички видяха колко пагубно е безвремието

Запрянов: В България пристигат първите машини "Страйкър" от САЩ

Запрянов: В България пристигат първите машини "Страйкър" от САЩ

Заводът е напълно готов да започне сглобяването – има изградена инфраструктура от реновирани и още 3 новопостроени сгради и подготвен личен състав за асемблажа, каза министърът на отбраната в оставка