6 Декември, 2025

Министерски съвет разшири държавния списък с терористи

Министерски съвет разшири държавния списък с терористи

Атентаторите от летище Бургас са включени в държавен списък за терористи, който е одобрен днес от Министерския съвет. Правителството одобри промени в Списъка на физическите лица, юридическите лица, групите и организациите, спрямо които се прилагат мерките по Закона за мерките срещу тероризма. Промените са съобразени с измененията в Закона, влезли в сила по-рано тази година.

Създава се нов раздел (по предложение на главния прокурор) - за лица, за които има достатъчно данни, че осъществяват дейност, свързана с тероризъм или с финансиране на такъв. В него се включват Ел Хадж Хасан и Фарах Мелиад, предполагаемите извършители на бомбения атентат на летище Бургас през 2012 г., при който загинаха петима израелски туристи и българският шофьор на автобуса.

Целите на Закона са предотвратяване и разкриване на действия на физически и на юридически лица, на групи и организации, насочени към финансиране на тероризма, и се постигат в основната си част чрез блокиране и забрана за предоставяне на финансови средства и активи и на икономически ресурси. С приетото днес решение се разширява кръгът на лицата по раздел ІІІ от Списъка с такива, срещу които е образувано наказателно производство не само за тероризъм и/или финансирането му, а и за набиране или обучаване на отделни лица или групи от хора с цел извършване на тероризъм, както и за излизане или влизане през границата на страната и незаконно пребиваване с цел участие в тероризъм.

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.