Министрите на финансите и на социалната политика Владислав Горанов и Бисер Петков ще представят проекта за нов държавен бюджет за 2019 г. пред КНСБ. Параметрите на бюджета бяха обявени от министерството на финансите в началото на тази седмица.
Заложено е увеличение на всички заплати в бюджетния сектор средно с 10% от 1 януари. За учителите предвиденото увеличение е с 20 на сто.
От началото на следващата година се вдига и минималната работна заплата от сегашните 510 на 560 лева. Таванът на пенсиите също нараства, но от юли и ще достигне 1200 лева.
Бюджетът е със заложен дефицит от 0,5%, което означава повече разходи за сметка на приходите.
И за тази година Министерството на финансите беше заложило дефицит, но се очаква фискът да завърши на излишък.
Още от България
Мирчев: Когато Пеевски си има държава е възможно всичко
"Преди месеци поискахме проверка за полетите и пасажерите и подадохме сигнали, които бяха смачкани от прокуратурата"
Демерджиев: Искам да изненадам Пеевски! На територията на България се прилагат и санкциите "Магнитски"
"Ако Атанасова и Пеевски са толкова уверени, че тази информация не се съдържа в регистрите на “Гранична полиция“ у нас, за мен е много интересно да разбера, ако е така, защо?“, попита той.
Иво Христов: Досиетата на прехода се изчерпаха, да отворим тези от последните години
"Тези досиета вече се изчерпаха, те са прочетени. Трябва да отворим новите досиета от последните години. Това очакват хората и за това гласувах", твърди вицепремиерът