5 Февруари, 2026

Мирослава Кортенска обяви гладна стачка

Мирослава Кортенска обяви гладна стачка

Тя обвинява министър Игнатов в лъжа за това, че й била връчена заповедта за отстраняване.

По думите й това е станало чрез сайта на фонда, без никой да я е уведомил лично.

Проф. Кортенска е категорична, че не е виждала и прокурорски преписки, заведени срещу нея за финансови злоупотреби, в което я обвиняват от фонда.

Вчера, в кулоарите на парламента, просветният министър Игнатов коментира, че шумът около Фонд „Научни изследвания" показва вредни навици от предходни години, когато един човек е трябвало да се договаря и да разпределя проектите.

Отговорите за това какво се е случвало във фонда според него трябва да дадат тези над 400 рецензенти и 12 експертни комисии, които са оценявали проектите.

„Много от имената, за които се споменава, че са спечелили проекти, всъщност нямат такива", поясни просветният министър.

По думите му, още следващата седмица всички засегнати, чиито проекти не са одобрени, трябва да си видят рецензиите, за да подадат възражения. Някои от проектите ще бъдат оценени, ако има основание, увери Игнатов.

Той каза още, че казусът с председателя на фонд „Научни изследвания" Рангел Гюров е бил проучван в Комисията по образование. „В България има единствено процедура за признаване на получена кандидатска и докторска степен, а за професурите няма държавна процедура по това. След като се е върнал в България, е назначен като извънреден професор в университета. Трябва да питате него защо не е искал да има тази процедура", коментира министърът.

Скандалът разтресе научните среди, след като стана ясно, че с 14.8 млн. лв. ще бъдат финансирани 95 от общо 1024 кандидатствали проекта. Оценяването е направено от 409 рецензенти, но министърът на образованието има последната дума при определянето на победителите.

Опасенията на научната общност са, че голяма част от парите ще отидат във фирми и фондации някои, от които свързани с кръга около министъра и шефа на Изпълнителния съвет на фонда Рангел Гюров.

В свое писмо учените алармираха - „Правят впечатление големият брой проекти, спечелени от учреждения, свързани с Рангел Гюров, председател на Изпълнителния съвет на ФНИ - НБУ (където е на щат), и библиотекарския университет (откъдето Гюров получава титлата "доктор на науките"). Според нас това е търговия с влияние."

Вестник „Сега" пък разкрива, че един от спечелените проекти е от рецензента на Гюров, проф. Божидар Божинов, който чрез семейната си фирма "Грунд 1" ООД ще получи 260 000 лв., въпреки че ООД-то не развива научноизследователска дейност, каквото е нормативното изискване. Учените твърдят, че по тази тарикатска схема поне още няколко проекта менте ще точат средства.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент