21 Февруари, 2026

Мохд Абуаси: Ердоган разигра опасната карта сунити-шиити

Мохд Абуаси: Ердоган разигра опасната карта сунити-шиити

Шиите и сунитите не са разделени на религиозна основа, както е при католиците и протестантите, заяви в ефира на Би Ти Ви Мохд Абуаси, директор на Центъра за близкоизточни изследвания, коментирайки "войната между мюсюлманите". 

След смъртта на пророка Мохамед имаше спор кой да оглавява ислямската държава. Група хора искали това да е Али, братовчед на Пророка, според когото мюсюлманите трябва да бъде устроени в халифат. След Втория халифат конфликтът придобива военно измерение, обясни Абуаси. Потомците на Али и привържениците на синовете му продължиха да играят ролята на опозицията в Ислямския халифат. Затова твърдя, че това не е религиозен конфликт. Шиите са част от сунитите и се смятат като друга школа, обясни експертът по Близкия Изток.

 „В практикуването на религията има дребни различия, но Коранът е един и същ за всички“, категоричен бе той. 

По думите му спорът в момента между Саудитска Арабия и Иран не е между шиити и сунити. „Ислямска държава е продукт от идеологията на Саудитска Арабия. Това вече никой не го оспорва", подчерта той. Този конфликт със сигурност ще направи Ислямска държава по-силна, категоричен е анализаторът.

По думите на Абуаси Саудитска Арабия финансира терористите и ИД, а в тази изключително богата страна богатството е частно, на кралството - всичко останало е милостиня. Повече от половината народ са бедни хора.

Според Абуаси, разделението в Турция между сунити и шиити започва след идването на Ердоган на власт. Той започва да играе на тази карта. Републиканската партия е основно подкрепена от шиити.  Ердоган - от сунити. До идването на Ердоган никой не се сещаше за тази разлика, твърди анализаторът.

Сподели:

Коментари (0)

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

Депутати от партия се срещнаха с бизнеса, пред който заявиха, че на тези избори България има шанс за истинско европейско развитие

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

"Ако не е единна стратегическа общност, тогава ще стане жертва на хегемонни позиции, които ще идват не само от другата страна на Атлантическия океан, но също от Москва и Пекин", udpld jfx

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Според нея президентът търси бъдещи партньори за периода след изборите, тъй като няма да разполага с достатъчно парламентарна тежест, за да бъде първа политическа сила