Обитателите на Преображенския манастир, който е на 5 км от Велико Търново, минават на газени лампи заради "солени" сметки за ток от 500 до 800 лева месечно. В светата обител живеят постоянно трима монаси, които са изпаднали в паника от "удара", който им нанесли от енергото с огромните тарифи.
"Проблемите ни започнаха, откакто преди няколко месеца смениха стария електромер. Новият измервателен уред е инсталиран на трафопост в гората далеч от манастир. Ние сме същите хора и имаме същата като преди консумация на електроенергия, а сметките скочиха драстично. Преди сме плащали по стотина-двеста лева дори, когато в манастира е имало външни хора-реставратори, майстори", оплака се игуменът на манастира отец Георги.
Той сподели, че светата обител притежава 500 декара гори и от над 10 г сградите се отопляват с твърдо гориво. Освен това готварските печки в кухненския блок също са на дърва, а през лятото калугерите готвят на газ.
"Получаваме по 3-4 фактури месечно. Вече не минава инкасатор, а отчитането на потребената електроенергия става дистанционно. Освен това ни начисляват промишлен ток, а нямаме никаква производствена дейност. Дори ползваме електроуреди, колкото едно средно статистическо домакинство", гневи се отец Георги.
Монахът уточни, че той и братята му разполагат общо с 3 бойлера, 3 телевизора, хладилник и фризер. "Не можем да плащаме такива непосилни сметки. Щом е така, ще се наложи да премахнем и осветителните крушки и да извадим лоените свещи и газените лампи", категоричен е дядо Георги.
Игуменът на Преображенския манастир не крие, че има подозрения за груби манипулации на показанията на електромера.
"Щом има съмнения за някакви нередности, клиентът да подаде жалба и ще извършим проверка по случая. Ще бъде направено замерване на съответния уред и ще се разбере дали отчита правилно консумацията", казаха от "Енерго Про".
Още от България
Последните оцелели от концлагера „Белене“ се поклониха пред жертвите на комунизма
Специален гост на тазгодишното събитие бе историкът проф. Пламен Павлов, а организаторите разпространиха петиция за запазване на оригиналния вид на бившия концлагер
Асен Василев: Има "сглобка" между Радев и ГЕРБ. Доказателството е Росица Велкова ...
Съпредседателят на ПП-ДБ засегна и работата на службите за сигурност. Според него през последните години многократно са били блокирани опити за промени в ръководството на ДАНС.
Вицепремиер: Бях много щастлив, че Росен Христов прие, ще работи само за 1770 евро
Александър Пулев заяви, че отпадането на идеята за покупка на ракети за 1 млрд. евро е свързано с оценката за тежкото състояние на публичните финанси и необходимостта от фискална консолидаци