Европа е изправена пред нова бежанската вълна след зверствата на „Ислямска държава”. Почти навсякъде около Европа има конфликти, от които бягат хора. Но в тази критична ситуация страните членки на ЕС все още нямат добра обща стратегия за преодоляване на тази криза. Такава позиция изразява Моника Холмайер, евродепутат и дъщеря на легендарния Франц Йозеф Щраус, в интервю за „24 часа”.
„Бежанската вълна се увеличи драматично и от това силно е засегната е България, към която се насочват потоци, минаващи през Турция. Трафиканти на хора ги прекарват през турска територия към Гърция и България, но и към други външни граници на ЕС. За съжаление, страните-членки никога не са били много единни в опитите да изберат стратегия за преодоляване на тази ситуация. А е от изключителна важност в тази криза да работим заедно с България така, както по времето на вътрешния министър Цветан Цветанов разработвах стратегии съвместно с българското, германското и френското правителство. За съжаление, при идването на власт на социалистическото правителство тези стратегии не бяха продължени. Вярвам, че е изключително важно вътрешното координиране в Европа по въпросите на бежанците да се подобри и разшири значително”, коментира Холмайер.
По думите й има три основни теми, които трябва да се разглеждат при решаването на бежанската криза, които са свързани една с друга. Първо, това е стратегическото сътрудничество със страните в Северна Африка и други мирни държави в региона, които подпомагаме в развитието. Втората тема е задължението на всяка страна да приема бежанци. Има подписани конвенции, които уреждат това. Това означава, че граничните държави не трябва да поемат най-големия поток бежанци. И третата тема, която най-силно засяга България, е сигурността на самата граница.
В тази връзка Холмайер подчертава, че фактът в България да има разработена действаща политика за приемане на бежанци, се дължи пак на работата, извършена от кабинета на Бойко Борисов, когато бяха подсигурени границите и се представи стратегия за спирането на трафиканти на хора. За съжаление, при последвалото правителство на Орешарски са направени стъпки в обратната посока - не се продължи политиката на тясно координиране по бежанските въпроси с други засегнати държави.
„Всъщност, ако мога така да се изразя, стъпки назад бяха направени в цялата област на вътрешната сигурност. И тук минавам към третата тема - сигурността на границите. Тя е важна не само в България, а и във всички страни членки, и е свързана с приемането на страната ви в Шенген", отбелязва тя.
На въпрос дали в тази ситуация и след стъпките назад, извършени от предишното правителство, скорошно членство на страната ни в Шенген е въобще реалистично, немският евродепутат посочва: Разбира се, ситуацията в момента не улеснява кандидатурата. Сега сигурността е още по-важна, опасността от преминаване на терористи през границите или разпространяването на тежка престъпност е по-голяма. Затова е необходимо структурите за сигурност да отговарят на стандартите в ЕС и да имаме трайни доказателства, че едно министерство или правителство е готово и може да поеме тази роля - на пазители на сигурността на границите, от ЕС. През последните месеци имаше наистина стъпки назад в тази област, но се надявам, че след изборите това ще се промени. Спомням си, че в сътрудничеството с министър Цветанов бяхме стигнали почти до прием на България, но това през последните години отпадна от дневния ред. Надявам се в бъдеще да управляват правителства, които ще направят този процес необратим... След изборите на 5 октомври ние очакваме не безгрешно правителство, но все пак такова, което като своя основна задача има да служи на българските граждани и иска да поведе страната към икономически и социален възход. Това е, което ни свързва в ЕС - ние всички искаме свобода, икономическа и социална стабилност, справедливо правосъдие и спазване на човешките права – това са основите на ЕС и те трябва да са достояние и на българите. А не те да живеят - особено хората в селата, в изключителна бедност, младите да са застрашени от безработица. Това са задачите пред бъдещото правителство на България и те не са малки, казва в заключение Моника Холмайер.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен