9 Април, 2026

Муравей Радев: Kогато увеличаваш данъците, обикновено събираш по-малко пари

Муравей Радев: Kогато увеличаваш данъците, обикновено събираш по-малко пари

Подходът със заемите не е добър и трябва да се запитаме, като общество, какво искаме да правим занапред: дали ще "надуваме" разходите и ще харчим повече, отколкото изкарваме всяка година, или ще направим необходимите реформи и ще харчим толкова, колкото изкарваме – коментира в ефира на БНР бившият финансов министър Муравей Радев държавния бюджет 2016. Според него раздутите и нереформирани бюджетни системи ни вкарват в омагьосан кръг с постоянното им захранване.

Първото четене на държавния бюджет за 2016 година премина вяло, а това всъщност е политическото четене, с основните аргументи "за" и "против", отчасти и заради слабата опозиция, която се плъзга по видим популизъм, за който е абонирана, отбеляза още Муравей Радев.

Според Радев в тригодишната прогноза са "напипани" нещата, които трябва да бъдат направени за постепенното намаляване на бюджетния дефицит до процент, процент и половина, което той определи като поносимо, защото не ни води към дългова спирала. Муравей Радев изрази одобрението си, че догодина ниските преки данъци ще бъдат запазени и няма да се увеличават:

"Трябва да е ясно, че когато увеличаваш данъците, обикновено събираш по-малко пари", посочи още Радев. Догодина държавният дълг като маса ще достигне 26 млрд. и половина, т.е. 30% от БВП, което като размер все още не е опасно в европейски план, отбеляза той.

Сподели:

Коментари (0)

150 автомобила на пътна помощ са на протеста на Околовръстното в София

150 автомобила на пътна помощ са на протеста на Околовръстното в София

Над 150 автомобила на пътна помощ са разположени на Околовръстното на София

Прощаваме се с Михаил Белчев

Прощаваме се с Михаил Белчев

Творчеството му оставя голяма следа в българската музика и култура. Сред най-популярните му песни са "Младостта си отива", "Откровение", "Не остарявай любов", "Приятелство"

Слънце и облаци се редуват, дъждове, които много на север преминават в сняг

Слънце и облаци се редуват, дъждове, които много на север преминават в сняг

Максималните температури се движат между 10° и 15°, в София – около 11°. Над планините облачността ще е значителна и на много места ще има валежи от сняг.