16 Юни, 2026

МВР: Силният миграционен натиск засилва незаконния трафик на хора през страната

МВР: Силният миграционен натиск засилва незаконния трафик на хора през страната

Това стана ясно от изявлението на зам.-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев, направено по време на международна конференция "Взаимодействието между механизмите за закрила на жертвите на трафик и предоставянето на убежище".

Георгиев изтъкна, че увеличеният миграционен натиск засилва трафика на хора през България.

"Актуалността на темата за борбата с трафика на хора е безспорна. МВР работи активно против трафика на чужди граждани и работи за превенцията. В МВР са обособени специализирани структури по разкриване на престъпни групи, занимаващи се с трафика на хора и изпиращи пари от тази дейност", каза Георгиев, цитиран от БГНЕС.

Според него през последните години България, като външна граница на Европейския съюз, е изправена през сериозен натиск от смесени миграционни потоци. Георгиев коментира, че има устойчива тенденция страната ни да се превръща в държава, привличаща миграция. По отношение на опазването от засиления миграционен натиск той отбеляза охраната по границата ни, за която се отделят значителни финансови, човешки и технически ресурси.

От началото на 2015 г. са проведени 65 специализирани полицейски операции за разкриване на незаконни чужденци у нас. На 1 април пък е проведена национална полицейска операция за незаконно пребиваващи чужденци в България.

"Успешна превенция може да се постигне само с общите усилия на властите, образователните, социални институции и неправителствените организации", смята Цвятко Георгиев

Сподели:
Зеленски призна колко често плаче

Зеленски призна колко често плаче

"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“

Коментари (0)