При опит за незаконно превеждане през границата на България са задържани 4954 граждани на трети страни (от Сирия - 2029, от Ирак - 1718, от Афганистан - 1069, от Пакистан - 59, и др.). Това става ясно от писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова до депутата от РБ Антони Тренчев. Най-високата активност при кандалджиите е на вход през българо-турската граница и на изход към Сърбия и Румъния, се разбира от обяснението на вътрешния министър.
В отговора се казва още, че 507 каналджии са привлечени под наказателна отговорност в качеството им на обвиняеми през 2015 г. В Главна дирекция “Гранична полиция” са регистрирани 569 заявителски материала за каналджийска дейност и са проведени общо 408 бр. разследвания (досъдебни производства).
Според обясненията на Бъчварова противодействието на каналджийството става чрез обмяна на оперативна информация с прителски страни и взаимодействие между МВР и прокуратура. Тя акцентира и на завишеният размер на глобите и наказанието за лишаване на свобода при извършване на каналджийска дейност с промените в Наказателния кодекс от края на 2015 г.
Още от България
Предимно слънчево и горещо, на места с валежи - на запад е обявен жълт код
Максималните температури на повечето места, ще бъдат между 30° и 35°, в София - около 32°
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"
Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия
Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ
Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане