Тя изтъкна, че независимо от факта, че в речта си Барак Обама не е споменал нито веднъж Европа, Америка никога няма да се откаже да търси партньорство със страните от Стария континент.
Според посланик Рийс в България има достатъчно медии, печатни и електронни, но има впечатлението, че има дефицит на свободно слово.
На първо място – медийният пазар е много оживен, има много и различни източници на информация. Но когато съм разговаряла с журналисти, те не веднъж са се оплаквали от политически и икономически натиск. За да се предпазят от това, много често прибягват до автоцензура, което не е добър знак за едно истинско демократично общество, убедена е Нанси Рийс.
Що се отнася до това как би трябвало медиите да отразяват събития, като това, с атентата над Ахмед Доган в събота – в САЩ има ясни правила. Ролята на медията в такива случаи е да установи фактите, да ги опише и анализира, да изисква мнения на анализатори, да проследи как хората са реагирали, за да се получи една дискусия за това какво се е случила, което ще позволи да бъде направена и една по-обективна оценка на самото събитие.
Н.Пр. Нанси Рийс коментира и горещия проблем с енергийна независимост. Според нея тя е важна не само за голяма и силна страна като САЩ, но и за всяка друга страна, в това число и за България.
Когато говорим за енергийна независимост трябва да разбираме енергийна диверсификация, тоест, възможност за създаване на различни източници на електроенергия, които ни дават алтернативи. Така например при природни бедствия това ще ни предпази от обърквания в енергийната система, която е особено важна и за обществото, и за цялото стопанство. В САЩ има сериозни промени на пазара заради шистовия газ, който произвеждаме и това скоро ще ни направи енергийно независими, обясни дипломатът.
За нея обаче е трудно да прецени доколко е уместно чрез референдум да се решава такъв сложен въпрос като изграждането на втора АЕЦ в България, защото подобни референдуми в САЩ не се организират.
Тя отбеляза обаче, че в САЩ има дълга традиция хората да изразяват мнението си по неограничен брой въпроси. Това се прави в рамките на така наречените събрания на общността, където се събират хората и дискутират важни въпроси, за които решават всички заедно.
Такива събрания правя и тук, в посолството в София. Мисля, че тази традиция е много добра, защото е преди всичко демократична.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас