2 Май, 2026

На празника на Джебел разделиха с полицейски кордон симпатизанти на ДПС и ДОСТ

На празника на Джебел разделиха с полицейски кордон симпатизанти на ДПС и ДОСТ

На събитието бяха посланикът и генералният консул на Турция у нас

С полицейски кордон бяха разделени членовете и симпатизантите на ДПС и ДОСТ по време на празника на Джебел - 19 май. На този ден през 1989 г. джебелчани излизат на мирен протест в защита на своите имена, език и вяра по време на т.нар. възродителен процес.

Честването днес премина при засилено полицейско присъствие и струпване на жандармерия. Въпреки призива на кмета на общината Бахри Юмер дни преди празника той да не се политизира, това не се случи.
Стотици активисти на ДПС с шапки и знамена с абревиатурата на партията, начело с председателя Мустафа Карадайъ, цялото оперативно бюро, депутати и евродепутати, изпълниха площада пред читалището. Всички те се обърнаха с гръб към трибуната, когато думата за приветствие бе дадена на кмета Бахри Юмер, а неговото слово бе прекъсвано от възгласи „ДПС“.

На площада се появи и лидерът на ДОСТ Лютви Местан и активисти на партията, но те бяха бързо разделени с полицейски кордон от членовете и симпатизантите на ДПС. Въпреки създалото се напрежение до физически сблъсъци между двете страни не се стигна.

Сред официалните лица на празника на Джебел бяха посланикът на Република Турция в България Хасан Улусьой, който приветства джебелчани, и генералният консул на южната ни съседка в Пловдив Хюсеин Ергани. 

По-късно пред чешмата, изградена в памет на жертвите от Възродителния процес, ДПС проведе втори митинг. В словото си председателят на партията Мустафа Карадайъ призова към единство, защото, по думите му, демокрацията е в опасност от „тези, които противопоставят, разделят, сеят омраза и искат България да напусне НАТО и ЕС”.
Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Димитров подчерта, че след този развой „Демократична България“ трябва ясно да поеме по собствен път и да се утвърди като силна дясна политическа сила

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Списъкът с министри се пази в тесен кръг, докато в публичното пространство циркулират имена за ключови ресори – от финансите до вътрешните работи

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

Ритуалът, считан за най-тържествената форма на военен церемониал, отдаде почит на личностите, посветили живота си на свободата на България