18 Август, 2026

Национален траур заради гробницата „Ораново”

Национален траур заради гробницата „Ораново”

 

Националният флаг над сградите на държавните институции ще бъде свален наполовина.

Тридневен траур беше обявен в община Симитли още в петък.

Инцидентът, отнел живота на четирима души, се случи в 64-а галерия на рудник "Ораново" на 16 юли. Имало е изтичане кал и вода, както и срутване на едри скални късове.

Същия ден бяха намерени телата на двама от миньорите -Христо Младенов и Асен Стойнев.

Остана надеждата другите двама да бъдат открити живи.

След продължила цели 18 дни спасителна акция обаче Иван Лазаров и Николай Михайлов бяха намерени мъртви, затрупани в галерията.

Ден преди развръзката в рудника почина и 49-годишният шлосер Асен Грънчаров. Той е получил инфаркт по време на спасителната операция на 200 м под земята.

След поредния инцидент в рудник "Ораново", който доведе до смърт на миньори, министърът на икономиката Драгомир Стойнев изтъкна слабия контрол, който администрацията е осъществявала.

В доклад пред Парламента той съобщи, че в мината се извършва  експлоатационна дейност, въпреки че не е имало одобрен годишен план, а миньорите не са имали право да работят във фаталната 64-а галерия преди 1 август.

За шест години в рудник "Ораново" загубиха живота си осем миньори.

 

 

Сподели:
Затвориха аквапарк във Варна, злосторници са повредили умишлено съоръженията

Затвориха аквапарк във Варна, злосторници са повредили умишлено съоръженията

"За нас най-важна е безопасността на всеки посетител, затова аквапаркът във Варна временно няма да работи, докато не отстраним всички щети"

МВнР, във връзка със задимяването от сръбските пожари: България предложи помощ на Сърбия

МВнР, във връзка със задимяването от сръбските пожари: България предложи помощ на Сърбия

Посолството ни в Белград е връчило вербална нота с искане за информация относно огнището на пожара, намиращ се в трансграничен район

Нинова: Прогресистите намаляват минималната заплата, запазват тези в бордовете – огромен скандал!

Нинова: Прогресистите намаляват минималната заплата, запазват тези в бордовете – огромен скандал!

"Това е най- антисоциалното и най-антихуманно, некадърно и алчно правителство"

Коментари (0)