8 Август, 2026

Ненчев обявил търгове за близо 130 млн. лв.

Ненчев обявил търгове за близо 130 млн. лв.

Обществени поръчки за милиони левове на изпроводяк масово са пуснали министрите в оставка. Това става ясно от писмени отговори на въпроси, зададени от Петър Славов и Мартин Димитров от гражданската квота на РБ,цитирани от в. Труд. 

Преди ваканцията на парламента те изразиха съмнение, че партийците от групата им взели мандата, за да удължат времето за обявяване на търгове. 

Още на 14 декември Славов и Димитров изпратиха питания до всички министерства колко обществени поръчки са били обявени между 15 ноември-15 декември 2015 г. и за същия период през 2016 г.

Най-любопитен изглежда отговорът на образователния министър Меглена Кунева. В него тя съобщава, че във времето 15 ноември-15 декември 2015 г. във ведомството й били обявени 11 поръчки на стойност 6,8 млн. лв. 

За същия период през 2016 г. са възложени 8 поръчки на обща стойност 10,5 млн. лв. С процедура „договаряне без предварително обявление“ са дадени 3,5 млн. лв. за „Осигуряване достъп до информация в електронната база данни, администрирани от издателството „Елзевиер (издателство, специализирано в издаване на научна литература).

Други 2,3 млн. лв. са дадени за автобуси с 35 и 38 места чрез „минипроцедура, проведена въз основа на сключено рамково споразумение“. Пак по рамково споразумение са платени 1,2 млн. лв. за „доставка на видеоконферентно оборудване и на дисплеи за визуализация на процеси“. В отговора си на депутатските въпроси Кунева обяснява, че до края на 2016 г. ведомството й предвижда стартиране на поръчки за още 10,3 млн. лв., като 9,7 млн. лв. от тях са за лиценз на Microsoft.

В пъти повече пари в сравнение с 2015 г. е „усвоил“ и военният министър Николай Ненчев. В отговора си той съобщава, че за времето 15 ноември-15 декември 2015 г. във ведомството му били възложени 38 поръчки на обща стойност 50,6 млн. лв. За същия период на 2016 г. МО е сключило договори за 115,8 млн. лв. по 26 поръчки. 

Ненчев пояснява, че значителната разлика се дължи на средствата за доставка на кутии за агрегатите на МиГ-29 и за горива за поддържане на бойната готовност на армията ни. Военният министър обявява, че е открил и процедура за 5,3 млн. лв. за охрана на „освободени войскови райони“.

Сподели:
Нивото на Дунав продължава да спада, учените предупреждават за екокатастрофа

Нивото на Дунав продължава да спада, учените предупреждават за екокатастрофа

В момента нивото на реката е 109 см. под условната нула - понижение с още 5 см

Честваме 147 години от създаването на Военноморските ни сили с тържества в морската столица Варна

Честваме 147 години от създаването на Военноморските ни сили с тържества в морската столица Варна

Програмата започва днес, а кулминацията е утре - на Морската гара във Варна ще се проведе ритуалът по тържественото издигане на военноморския флаг и флаговете за разцветяване на корабите от ВМС

Опасно горещо време с краткотрайни дъждове - за цялата страна е в сила оранжев и жълт код

Опасно горещо време с краткотрайни дъждове - за цялата страна е в сила оранжев и жълт код

Максималните температури ще са между 33° и 38°

Коментари (0)