14 Март, 2026

Нено Димов: Проблемът в Добруджа засяга 7 600 декара частни земи

Нено Димов: Проблемът в Добруджа  засяга 7 600 декара частни земи

Министърът на околната среда и водите обясни по бТВ, че казусът датира от над 10 години, а утре в 11 ч в Министерския съвет се събират представители на всички заинтересувани

Териториите в Натура са очертани през 2005-6 г. От 2008 има две дела срещу България, припомни министърът. През 2014 г. те са вече в съдебна фаза, в  края на 2016 г. сме осъдени.

Преди да издам заповедта, поканих заинтересуваните. Заповедта реално се отнася до много малка територия от района, уточни Нено Димов.

Заповедта ограничава дейността в  райони, определени като степни, това е неплодородна земя – понто-сарматски степи. Там земята така или иначе не се обработва.

Културният туризъм не се ограничава, каза министърът.
Притеснението на хората е от плана за управление. Той е върху много по-широка територия. Този План трябва да е максимално приемлив, каза Димов.

Скандалът избухна заради неразбиране, че заповедта обхваща малка част от земите, изтъкна министърът. В „Натура” голяма част от земята е държавна, 7 600 дка е частна. Ще се мисли как да бъдат компенсирани собствениците.

Договорено е да не бъдат разрушавани съществуващите шест ветрогенератора и едно голф игрище.

Но наложената глоба е по 20 000 евро дневно и отделно има голяма сума, които страната трябва да плати.

Що се отнася до мъртвите делфини, трябваше да разбере какъв е генезисът на проблем. Специалисти от Падуа  дали заключение, че делфините страдат от заразна болест морбили.

Сподели:

Коментари (0)

 Борисов: За ПП-ДБ съдебната реформа е да си сложат свой главен прокурор

Борисов: За ПП-ДБ съдебната реформа е да си сложат свой главен прокурор

„Ние бяхме в сглобка. Имахме 160 и кусур депутати.  Защо тогава не го направихме? Защото Сарафов не ги закачаше."

Докога Европа ще търпи путиноиди, прокарващи интересите на нейните врагове?

Докога Европа ще търпи путиноиди, прокарващи интересите на нейните врагове?

Слушайте, предатели, диктатори, четирихилядници и малоумници - прекалено много се разпасахте и е време да бъдете отстранени от пространството на общото европейско благо

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

"Войната в Иран доведе до шоково поскъпване на петрола и газа и изправя Европа и България пред заплахата от инфлация, остра икономическа криза и загуба на конкурентноспособност, и обедняване на гражданите, и социално напрежение"