23 Ноември, 2024

Несигурността – новата нормалност и стрес тестове за политици

Несигурността – новата нормалност и стрес тестове за политици

Илиян Василев, bulgariaanalytica

Внушават ни, че трябва да си затваряме границите, че трябва да приемаме извънредни мерки срещу тероризма, че ни трябва специално законодателство за да управляваме в условията на устойчива извънредност. И всичко защото не си вършим нормално работата, не приемаме като естествена нуждата от промяна, а реформите като първо и естествено задължение.

Ако не сте разбрали, освен граница на ЕС, сме вече граница и на НАТО. Затова правим проекти за ж.п. алтернатива на Босфора и координираме плановете си с Гърция.

Мрачните прогнози за Турция не могат да бъдат приети за изключение след неуспешния опит за преврат и последвалите събития. Поне за хора, които следят в еволюцията на Ердоган през последните петнадесет години закономерност и последователност.

Затова тръпнем от страх Турция да не се обърне срещу Европа и да активира бежанското си оръжие. А истината е, че ние отдавна трябваше да имаме план Б, заедно със съюзниците от НАТО и ЕС.

Каквото и да говорят от Анкара, казаното от идеолога на Кремъл Александър Дугин на Евразийски форум в турската столица преди 15 юли е сигурен признак, че Москва не е останала изненадана от „преврата“. Думите на Дугин изцяло се вписват в стратегическото направление на руската външна политика – обединяване и координация на всички ресурси в името на изграждане на антизападен съюз.

Да, можете да не вярвате, но откакто Путин е на власт, ислямът играе ключова роля в неговата вътрешна и външна политика. В Съветският Съюз също имаше игра с радикалния ислям навън, но вътре в страната имаше място само за съветския светски ислям, който се проповядваше в Татарстан и Башкирия. Днес Путин гради съвместни планове с радикалните ислямисти чрез Кадиров, за когото законите на шариата са по-важни от законите на Руската федерация. Казва го публично и нитой не смее да вземе мерки срещу това.

Родните български „патриоти“ и националисти горчиво се самозалъгват, че могат да разчитат на православната свързаност с Русия за да изградят защита срещу радикалния ислям на Ердоганова Турция, докато православният Путин изгражда с него стратегически съюз срещу Запада.

Източното православие на Русия, към което нашия Синод безкритично гравитира, и ислямизираща се Турция имат общ знаменател – това е неприемането, дори омразата към западната и в по-общ план европейската цивилизация, нейните ценности и норми, които изискват спазване на човешките права и свободи – индивидуални и групови.

Българските политици, които говорят за нуждата от „отчитане на интересите“ на Москва предпочитат да боравят с виртуалния, а не с реалния Владимир Путин. Те изобщо не разбират руския президент, нито тоталното отсъствие на религиозни и нравствени котви в неговата политика извън текущата полезност и интереси. Вие можете да наречете всякак отношенията ни с Русия днес, но не и „братски“, „славянски“ или „безкористни“. Ако не вярвате вижте си сметката която трябва да плащате.

Ислямският уклон на Путин не намира израз само в липсата на федерален контрол върху Кадиров, строителството на джамии в Русия или на специални отношения със Саудитска Арабия и Турция, но и в системни опити да насочи разрушителната енергия на радикалния ислям към западните столици, за да бъдат принудени западните лидери да търсят закрила от Москва.

Православието на Путин и ислямската карта на Ердоган са две страни на една и съща неоимперска политика, базирана на реваншизъм и свръхамбиции. В преследването на целите и са оправдани всички прийоми, включително форсираните геополитически етюди с бежанците, заиграванията с терористически организации, сътрудничеството с киберхалифатите и всеки друг опонент на Запада.

Тектоничните трусове, които кампанията на Тръмп причинява в Европа, при това само в качеството му на кандидат-президент, са без прецедент в следвоенната история.

Намесата на Русия в предизборната кампания в САЩ не показва толкова силата на Кремъл, колкото слабостта на днешна самоизолираща се Америка, нейната тотална неспособност да назове открито противниците си, да води битка с тях и да ги победи.

Достатъчен е само примера с кибератаките срещу щаб квартирата на Демократическата партия и условностите в реакцията на държавно равнище.

Нито един чуждестранен лидер до този момент – нито от Европа, нито от Израел, нито от Азия, не е съумявал да се намеси толкова открито и брутално в суверенната американска демокрация, както успя да го направи Владимир Путин.

При това не при неговия връх като финансово могъщество и политическа популярност, а когато е най-слаб. Но той е авторитарен лидер, който има критично преимущество пред западните си опоненти, които са принудени да маневрират в средата на медийна и политическа конкуренция, приспани инстинкти за самосъхранение, и блокирани механизми на демокрацията за самозащита.

След Брекзит и Тръмп, нито НАТО нито ЕС могат да останат същите. Въпросът е дали ще излезем от кризата по силни или ще тръгнем да търсим спасение по-единично, както ни внушават от Москва.

Разломът в отношенията между съюзниците отново е най-вероятно да настъпи по линията на санкциите срещу Русия. Путин е „на въжетата“ и няма какво да губи.

Докато се паникьосваме за последиците от Брекзита, не си даваме сметка, че излизането на Британия, дори и да се случи, което никак не е сигурно, по никакъв начин няма да бъде хирургическа операция. Колкото повече напредва времето все по-явен става стремежа на британските политици да намерят начин да прехвърлят горещия картоф на “следващия по веригата“.

Националната държава, колкото и да им се иска на националистите по света, не може да вземе реванш над глобализацията и да зачеркне интеграционните процеси – както регионални, така и междуконтинентални. Просто защото на междудържавно равнище е невъзможно да се управляват устойчиво и ефективно глобалните предизвикателства.

„Реваншът“на националните държави стана възможен, защото глобализацията е частично обратим процес поради грешките на човешкия фактор и непредсказуемите глобални стопански и политически цикли. Но национализмът е обречен, защото след него винаги идват нови конфликти и войни. В този смисъл внушенията за Армагедон са опит за самоизпълняващи се предсказания на националистите, което предполага да се затворим в националните ни граници и политики.

Никакви средства за отбрана – индивидуални или колективни – не могат да бъдат достатъчни.

Дори и да искаме, трудно ще се върнем към равнищата на милитаризация на обществения и стопански живот от времето на Студената война. Въпросът, на който всички трябва да си отговорим не е дали сме готови да харчим повече за отбрана и сигурност, а за какъв тип отбрана и сигурност става реч. Ако ще защитаваме държавата за сметка на личността – битката е загубена предварително.

Вероятността от нова световна война е нулева. Това е манипулативна теза, която цели да ни стресира и да оправдае нуждата от „извънредност“ и „обединител“ на нацията.

Опитите с „меки“ позиции на българските политици, поднесени витиевато като умерени или балансиращи, като път за да се измъкнем между капките от терористически атаки, издават дълбоко непознаване на генезиса и движещите сили на съвременния тероризъм. От продукт на религиозния екстремизъм, той все повече се превръща в поле на мръсна война на политически стратегии и на разузнавателни служби.

Като изтръпнете от стрес и паника, тогава ще бъдете готови да приемете всяко безобразие на политиците, нови загуби от нови енергийни шлемове и тиха ерозия на евроатлантическия курс.

Време е да опазим България от стреса на българската политика и да я подготвим за новата нормалност на света – ежедневие на медийна извънредност, на реакции без предварителни планове, без готови схеми, атипични рискове и нови възможности, изобщо свят в който щетите идват сами, а за ползите трябва да се работи.

Сподели:

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас

ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС

"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"